Ozdobný prvek nebo i něco víc? Luneta u hodinek není jen tak ledajaké kolečko. Má svou funkci a je důležitá nejen pro dotvoření designu hodinek. Zjednodušeně ji lze definovat jako obvodový kroužek na pouzdře hodinek v místě, kde se nachází přechod mezi sklíčkem a pouzdrem. Mnozí uživatelé si mohli všimnout, že u některých hodinek lze s lunetou otáčet a naopak u některých je na pevno spojená s pouzdrem hodinek. Pojďme se společně blíže podívat na význam lunety a její zajímavé funkce.

Obsah článku
Luneta na hodinkách
Luneta je nejčastěji ocelový obvodový kroužek, který tvoří přechod mezi pouzdrem hodinek a sklíčkem. Mnohé hodinky lunetu vůbec nemají, ale pokud ji na nich najdeme, pak může být otočná a to jednosměrně nebo obousměrně. Další možností je pevné přidělání lunety k pouzdru hodinek. Luneta může mít mnoho funkcí, ale určitě bychom ji neměli připisovat funkci konstrukční tedy takovou, která by po jejím odstranění znamenala rozpadnutí hodinek. Zjednodušeně lze napsat, že luneta nemá pro hodinky nosnou funkci. A k čemu tedy slouží?
Funkce lunety
Luneta, která je k hodinkám připevněna a nejde s ní otáčet, je pouhým designovým doplňkem hodinek. Dotváří tedy jejich celkový vzhled. Velmi často takové typy lunet najdeme např. na dětských hodinkách, kterým je tímto způsobem dodáván mj. sportovní design. U otočných lunet je funkce dána stupnicí, která nám odpovídá na otázku: „K jakému účelu je luneta určena?“ Na tuto otázku mnozí z uživatelů neumí odpovědět, protože se o možnost využití lunety na hodinkách nezajímají. Právě z možnosti využití lunet vychází jejich další rozdělení.
Rozdělení hodinkových lunet
Lunety u hodinek můžeme rozdělovat do mnoha kategorií. Jak již bylo zmíněno, vždy je rozhodující stupnice, kterou na sobě luneta nese.
Potápěčská luneta
Na potápěčské lunetě najdeme čísla nula až šedesát, většinou v intervalech po desítkách či pětkách, méně často po jednotkách minut, přičemž ji můžeme využít dvěma základními způsoby:
- Starší je dnes méně využívané a sloužilo potápěčům pro odpočítávání délky času možného ponoru. Velmi zjednodušeně si potápěč před ponorem odečetl předpokládaný čas ponoru od šedesáti minut a hodnotu nastavil na lunetě tak, že ji natočil na minutovou ručku, která následně svým pohybem odpočítávala minuty, které bylo možné strávit pod vodou.
- Mladší možnost je mnohem méně náročná. Před ponorem stačí nastavit na minutovou ručičku nulu a následně je možné měřit délku ponoru.
Přiznejme si, že v dnešní době potápěči disponují vybavením, které umožňuje měřit nebo odpočítávat délku ponoru snadnějšími způsoby přímo na použitém přístroji. Na druhou stranu ne každý má na drahé moderní vybavení prostředky a potápěčská luneta může být kvalitním a relativně nenákladným řešením. Pro méně zkušené uživatele je třeba poznamenat, že potápěčská luneta je otočná obtížněji a pouze v proti směru hodinových ručiček z důvodu bezpečnosti.
Tachymetrická luneta
Pokud je luneta osazena tachymetrickou stupnicí, pak slouží především k měření rychlosti a její význam je především pro motoristy a automobilové závodníky. Díky tachymetrické stupnici jsme schopni určit průměrnou rychlost na předem známé vzdálenosti, nejčastěji 1 kilometr. Nejčastějším příkladem použití je spuštění stopek na předem známém startu 1 kilometru a jejich zastavení po ujetí této vzdálenosti. Vteřinová ručka následně ukazuje na lunetu, ze které se odečte průměrná rychlost v km/h. Tento typ lunety je typický např. pro hodinky značky Certina nebo Tag Heuer.
Telemetrická luneta
Luneta, na které najdeme telemetrickou stupnici, by mohla být v dnešní době možná minulostí. Důvodem je její využití, které bylo zásadní pro armádu, především dělostřelce, kteří na ní dříve měřili vzdálenost. Ale pozor, i dnes lze tuto lunetu na hodinkách využít. Příkladem může být přicházející bouřka, která vás překvapila na rodinném výletě a vy nevíte, kdy vás dostihne, tedy jak je od vás daleko. Právě v tento okamžik můžete využít telemetrické stupnice na lunetě hodinek. Stačí pouze zmáčknout stopky v době, kdy uvidíte blesk a zastavit je poté, co se ozve hrom. Hodnota, na které se vteřinka zastavila je vzdálenost bouřky od vaší polohy v kilometrech nebo mílích.
Pulsometrická luneta
Například firma Zeppelin nabízí hodinky se zajímavou pulsometrickou lunetou, která může sloužit zdravotním sestrám a lékařům při měření srdeční frekvence. Měření pulsu zde funguje na bázi speciálně upravené tachymetrické stupnice. Použití je v tomto případě naprosto snadné, po napočítání nejčastěji třiceti pulsů lze ze stupnice snadno odečíst počet srdečních úderů za minutu. V případě, že hodinky nemají chronograf, pak je třeba pouze začít počítat v době, kdy vteřinová ručka mine počátek stupnice a po napočítání 30 pulsů odečíst ze stupnice na lunetě údaj o počtu za minutu.
GMT luneta
Zkratka, která nám na první pohled moc neřekne – GMT. Když však k písmenu G uvedeme, že jde o první písmeno slovíčka Greenwich, tak mnohým naskočí asociace s poledníky a časovými pásmy. Ano je to tak, GMT luneta je důležitá například pro piloty letadel, kteří během letů prolétávají i několik časových pásem a potřebují znát čas v dané lokalitě. A právě k tomu jim tato luneta pomůže. GMT lunety bývají cejchovány nejčastěji od 1 do 24, někdy od 1 do 12. U prvně zmíněného je využití snazší, protože lze odečítat rovnou, zda je dopoledne, odpoledne, večer nebo noc. U druhého varianty (1-12) je třeba brát v potaz směr časového posunu.
Další zajímavé funkce lunet
Lunety mohou mít i dalších mnoho funkcí, které jsou dány výrobcem nebo je vymysleli sami lidé:
- Navimetr – luneta v tomto případě obsahuje stupnici logaritmického pravítka, která umožňovala pilotům provádět rychlé výpočty k doletu, popř. spotřebě paliva
- Uzel na kapesníku – na první pohled srandovní výmysl lidí, kteří využívají lunetu k zapamatování čísla od 1 do 59.
- V kuchyni – chybí-li vám minutka při vaření vajec nebo těstovin, pak poslouží luneta, na které lze stopovat čas
A nyní pro trochu legrace lze napsat, že lunetu mohou využívat pijáci piva, kteří pomocí ní počítají počet vypitých půllitrů nebo „blázni“, kteří si s ní hrají a otáčí neustále dokola. Samozřejmě tato využití berte s nadsázkou.
Na závěr
Výčet funkcí lunet na hodinkách není úplný. Existují i další, které však nejsou tak běžné jako např. azimutální luneta, která plní roli kompasu nebo luneta dekompresní, která je důležitá pro potápěče, kteří díky ní zjistí, jak dlouhou dekompresi absolvovat a mnoho dalších. Luneta je tak neodmyslitelnou funkční součástí hodinek, která navíc tvoří nádherný designový prvek, který ocení nejen sportovci. Navíc ji můžeme najít na mnoha typech hodinek a to bez rozdílu ceny, což je pro mnohé uživatele určujícím faktorem pro koupi.