V mnoha obchodech se můžeme setkat s různými typy hodinek. Existují hodinky ručičkové a digitální nebo kombinace mezi oběma zmíněnými. Nejzajímavější designově a funkčně jsou však hodinky ručičkové nebo digitální, které jsou schopny stopovat čas. Takovým hodinkám říkáme chronograf a lze je popsat jako mechanické nebo quartzové hodinky, které jsou doplněné přesnými stopkami s odpočtem času s přesností až na 1/1000 vteřiny. Geneze slova vychází z řečtiny, kdy chronos = čas a graphe = psáti.
Obsah článku
Základní vysvětlení
Chronograf můžeme jednoduše přeložit jako stopky, toto nejkratší vyjádření v sobě zahrnuje vše. Jde totiž o technologické propojení hodinkového strojku s nástavbou, díky které můžeme stopovat čas s přesností na setiny nebo dokonce tisíciny vteřiny. Přesnost se odvíjí od toho, jak byl chronograf sestaven a pro jakou přesnost jsme jej vyrobili, což následně ovlivňuje i cenu a využití hodinek se stopkami.
Historické mezníky
- 1862 – výroba prvního chronografu s funkcemi start, zastavení a vynulování firmou Nicole & Capt *
- 1888 – milník, kdy se chronograf vyrábí sériově, důvodem byly koňské závody v USA
- 1969 – vyroben první chronograf, který by součástí náramkových hodinek s automatickým nátahem. O prvenství se dělí Zenith a Chronomatic od společnosti Heuer, Breitling a Buren a Dubois – Depraz.
- 1969 – japonská firma Seiko reaguje a vyrábí také hodinky s mechanismem automatického natahování s chronografem
Představené modely byly většinou opatřeny dvěma tlačítky, kdy pravé vrchní tlačítko bylo startovací a pravé spodní sloužilo k vynulování stopek. Takto vyrobené hodinky s chronografem většinou stopují setiny vteřiny, vteřiny a minuty.
Princip chronografu
Chronograf v hodinkách pracuje tak, že zmáčknutím spouštěcí páky se zapojí do činnosti stopky. Energie pro chod stopek je získáváná ze soukolí jicího tak, že dojde k propojení se soukolím chronografu. Po zastavení chronografu přestane být energie do stopek dodávána. Nulovací páka slouží k uvedení ruček do standardní klidové pozice, u které ručky vždy ukazují kolmo na dvanáctku. Zcela zásadní je, že spuštěním stopek není ovlivněn chod hodinek, ten je zcela nezávislý. Ale pozor, stopky u hodinek znásobují spotřebu energie, proto je třeba je po každém použití nejlépe vynulovat a vypnout tak, aby se zbytečně nespotřebovala baterie u quartzových strojků.
Typy chronografů
V hodinářském průmyslu je vyráběno velké množství chronografů, které můžeme rozdělit do následujících skupin:
- Chronografy s načítáním vteřin centrální vteřinovou ručičkou – u těchto jsou setiny vteřiny a minuty měřeny chronografovými čítači
- Funkce chronografu je umístěna pouze v čítačích – centrální vteřinová ručka signalizuje chod hodinek
- Mechanické automaty – přesnost na vteřiny, přičemž nám načítají minuty, někdy i hodiny
- Quartzové chronografy – mají výhodu v přesnosti měření, kdy lze měřit běžně s přesností na desetiny, setiny a někdy i tisícny
- Digitální stopky – můžeme je označit za nejpřesnější, protože umožňují měřit bez problémů na tisíciny
Chronograf a design
V dnešní době jsou hodinky s chronografem nejen záležitostí stopování určitých časových úseků, ale velmi často jsou vyhledávány pro svůj design. Úchvatná plnost číselníku dodává chronografům punc luxusu a hezkého vzhledu, kdy velmi často najdeme typy hodinek, které nevypadají jen sportovně. Jemnost a decentní vzhled doplňují velmi často řešenou jednobarevnost kompletního číselníku hodinek, což je zárukou vysokého stupně elegance.
Pánské hodinky s chronografem
Hodinářský průmysl ve své historii zaznamenal jeden z největších skoků právě u pánských hodinek, které byly doplněny chronografem. Jde o jeden z nejvyhledávanějších typů hodinek, které jsou v dnešní době stále propracovanější a elegantnější. Jejich cena přitom může být v řádech tisíců, ale také stovek tisíc.
Dámské hodinky s chronografem
Mnoho žen si potrpí na větší a mohutnější typy hodinek, což právě chronografy mohou nabídnout. Velikost ženám zajišťuje u hodinek pocit velkoleposti a všímatelnosti. Ta může být např. umocněna osázením lunety pouzdra kamínky, což z hodinek dělá nádherný dámský šperk, který navíc majitelce přináší přesný čas.
Hodinky se stopkami
Hodinky se stopkami jsou v dnešní době velmi vyhledávaným typem zboží. Na trh je přináší mnoho značek, mezi kterými ve střední třídě dominují např. Festina, Certina nebo Tissot a v těch dražších např. Breitling nebo Omega. Milovníci hodinek si tak mohou opravdu vybrat ze široké nabídky, kde nejsou omezeni cenou. Zásadní je vzhled a požadavky na funkčnost hodinek. Chronograf je vhodný pro každého a jeho koupí chybu neuděláte.
* Zdroj: Adolphe Nicole and the True Beginning of the Modern Chronograph