Japonsko je zemí vycházejícího slunce a také státem, který si zakládá na dokonalosti a technickém vývoji. A značka Citizen, která vyrábí designově povedené modely hodinek, je toho důkazem. Citizeny si zakládají na velmi dobrém strojovém provedení, snaží se vyvíjet hodinky, které jsou řízené radiovým signálem nebo napájené sluneční energií (světlem). Nejen kvůli těmto atributům, ale i mnoha dalším si zaslouží naši pozornost, proto si o nich řekneme více.
Obsah článku
Historie značky
Hodinky Citizen a jejich historie sahá až ke konci 1. světové války, tedy do roku 1918, kdy byl v Japonsku založen institut pro výzkum hodinek, ve kterém se zrodily i první kapesní hodinky, které roku 1924 na své ruce začal nosit tokijský starosta. Nejspíše právě on dal hodinkám i celé firmě název Citizen, což v překladu označuje občana. Dodnes je název velmi výstižný, protože značka vyrábí hodinky pro lidi bez ohledu pohlaví, věku i společenského postavení.
Jako důkaz tvrzení můžeme úvést např. fakt, že jedny z prvních hodinek značky Citizen nasadil na své zápěstí císař Hirohito.
Oficiálně firma Citizen vzniká roku 1930 a už o rok později začíná vyrábět své první strojky. V roce 1936 přichází expanze na asijský trh a další roky jsou ve znamení neustálého zdokonalování technologií tak, jak mají Japonci ve zvyku podobně jako neustálé zdokonalování a inovace. Příkladem obřího úspěchu mohou být hodinky Citizen Deluxe, jejichž prodej přesáhl hranici milionu kusů.
Rok 1967 – na trhu se objevují první hodinky Citizen s quartzovým strojem.
A pokud se přesuneme do 21. století, tak Citizeny můžeme směle označit za jednoho z největších, ne-li dokonce největšího producenta hodinek na světě.
Okamžiky z historie značky Citizen
- 1918 – založen institut pro výzkum hodinek Shokosha, který vyrábí první japonské kapesní hodinky
- 1924 – tokijský starosta dává hodinkám a firmě název – Citizen v překladu občan
- 1956 – výroba prvních nárazuodolných hodinek s přízviskem Parashock
- 1959 – vývoj a uvedení prvních vodotěsných hodinek Parawater
- 1995 – na trh přichází hodinky Eco-Drive
- 2009 – Citizen představuje ve Švýcarsku systém Eco-Drive RING
- 2012 – systém Eco-Drive RING je přijat a hodinky napájené tímto článkem jsou běžně k dostání
Eco-Drive systém
Roku 1976 začaly hodinky Citizen využívat solární energii a vyvíjet svůj systém napájení Eco-Drive. Ve své podstatě jde o systém, kdy sluneční energie projde sklíčkem a číselníkem hodinek až k solárnímu panelu, který se nachází pod nimi. Článek dokáže transformovat světelnou energii na elektrickou a dodávat ji hodinkám tak, aby se udržely v chodu. Japonci uvádějí, že nejlepší pro nabíjení je sluneční záření, ale pro dobíjení lze využívat i světlo žárovky.
Životnost Eco-Drive akumulátoru je mezi 6 a 8 lety, kdy majitel nemusí navštívit hodináře a měnit baterii. Plným nabitím akumulátoru Citizen deklaruje chod hodinek v rozmezí 6-60 měsíců bez dobíjení.
Výhody Eco-Drive systému
- Využití nevyčerpatelného zdroje energie
- Neškodí životnímu prostředí
- Není třeba měnit baterie a otevírat hodinky
- Lze dobíjet i „umělým“ světlem ze zářivek a žárovek
- Využití titan-lithiového akumulátoru – vyšší kapacita pro „úschovu“ energie
Citizen Eco-Drive jsou úžasné a nezastavitelné, na český trh se hodinky dostaly v 80. letech 20. století a ihned si našly mnoho příznivců, kteří oceňují především jejich kvalitu, vzhled a přesnost.
Eco-Drive RING
A abychom doložili to, jak se Citizen neumí zastavit a stále technologie posouvá, tak tu máme rok 2009 a výstavu v Basileji, kde firma přichází s novým koncepčním modelem Eco-Drive RING, který solární článek posouvá do metalického kroužku kolem číselníku. Ten absorbuje přírodní i umělé světlo. Díky tomuto systému, který byl do hodinek implementován o tři roky později získaly Citizeny možnost rozvíjet a posouvat design modelů hodinek do zcela jiných výšin.
Rádiem řízené Citizeny a vývoj hodinek s GPS
Rádiem řízené hodinky jsou další vlajkovou lodí značky Citizen. Tyto hodinky jsou naprosto přesné, protože se automaticky dořizují každý den mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno. Dostávají totiž signál např. z vysílače ve Frankfurtu. Při cestování je třeba brát zřetel na vysílač, ze kterého hodinky dostávají signál, protože jinak by nemusely být seřízené přesně.
Citizen v posledních letech vyvinul i hodinky řízené pomocí GPS. Výhodou takových hodinek je, že dostanou signál k seřízení kdekoli na světě, tedy nejsou závislé na lokálních vysílačích jako hodinky řízené rádiem. Dnešní modely hodinek Citizen s GPS si dokonce umí vzít souřadnice polohy, kde se nacházejí přímo ze satelitu, a proto není třeba nastavovat místo, kde zrovna projíždíme.
Další zajímavé technologie značky Citizen
- Parawatch – v roce 1959 vyvinuté vodotěsné pouzdro hodinek
- Potápěčské hodinky – 1982 – výroba hodinek, které odolají tlaku v hloubce větší než 1300 metrů
- Aqualand – 1985 – hodinky se zabudovaným elektronickým hloubkoměrem
- Eco-Drive – pohon hodinek pomocí světla
Nelegální dovoz
Vzhledem k rozšířenosti a zájmu o značku Citizen by si zákazníci měli dát velký pozor na černý trh s hodinkami. Na něm se sice dají pořídit modely velmi podobné originálům za nižší cenu, ale ty jsou často strojově velmi ošizené a použité materiály nejsou dostatečně kvalitní. Problém u nich nastává při jakémkoli poškození, protože autorizované servisy je do opravy nepřijímají a zákazník se tak může dostat do situace, že má doma hodinky, které nejdou a nikdo mu je neopraví. Jedním ze znaků hodinek Citizen je záruka 5 let, která mj. dokládá kvalitu jejich provedení.
Zajímavosti kolem značky Citizen
O kvalitě a atraktivitě Citizenů hovoří fakt, že tváří značky se například stal hráč amerického fotbalu Eli Manning, který spolu s marketéry značky vytvářel kampaně s přízviskem nezastavitelný. Citizeny zdobí zápěstí úspěšných sportovců i populárních umělců.
Vedle toho se Citizen honosí výrobou kvalitních japonských strojků Miyota, které jsou montovány do dalších typů hodinek a také snahou stát se značkou, která na trh z hodinkami přináší nejvíce patentů. O toto prvenství však firma soupeří s další japonskou společností Seiko.
Úvodní obrázek článku – GOLDTIME a.s., výhradní distributor značky Citizen do České republiky