Vybíráte hodinky a zajímáte se o jejich celkový design a koncepci? Pak tu pro vás máme jasnou volbu v podobě hodinek značky Daniel Wellington. Zakladatelem značky je švédský podnikatel Filip Tysander. Jeho nápaditost a snaha řešit každý detail jsou viditelné na všech modelech této značky. Pokud nevěříte, pak se pojďte vydat spolu s námi nejen do historie, ale i současnosti inspirativních hodinek Daniel Wellington.
Obsah článku
Trocha historie
Hodinky Daniel Wellington patří k designové špičce. Jejich historie není dlouhá. Datuje se do roku 2006, kdy Filip Tysander pobýval v Austrálii, ve které potkal nesmírně zajímavého člověka jménem Daniel Wellington. Tento muž byl nejen cizincem, ale také obrovskou inspirací. Spoléhal se totiž na skvělé robustní hodinky Rolex Submariner na řemínku s černo-šedým nylonovým popruhem, který je též znám jako tzv. NATO řemínek. Právě tyto hodinky spolu s poutníkem vnuknuly švédskému podnikateli skvělý nápad – vytvořit zcela novou značku hodinek.
- 2009 – Tysander se vrací do Švédska a pojmenovává značku po australském poutníkovi Daniel Wellington
Finanční krize sice Filipa Tysandera přibrzdila, ale ihned po jejím skončení došlo k expanzi značky Daniel Wellington do pěti center, mezi nimiž nechybí např. New York, Los Angeles nebo Stockholm. Značka si získala takovou oblibu, že si během pár let našla na 5800 partnerů po celém světě.
Základní znaky hodinek Daniel Wellington
Hodinky Daniel Wellington (DW) jsou od roku 2011 jasně rozpoznatelné. Jejich klasický vzhled jim dodává punc neotřelosti a majiteli pocit, že vlastní módní doplněk, který na ruce rozpozná prakticky každý. Typická jsou dvě provedení:
- leštěná ušlechtilá ocel
- ocel povrchově upravené PVD v růžovém zlatě
Dalšími poznávacími znaky hodinek DW jsou tloušťka pouzdra, která nikdy nepřesahuje 6 milimetrů. I díky tomu žádný z modelů nepřekáží ani pod úzkou manžetou, košile nebo dámskou halenkou. Mimo to značka vyrábí hned pětici velikostí pouzder a to od 26-ti do 40-ti milimetrů.
A co základní charakteristiky?
Pro hodinky Daniel Wellington jsou typické:
- ležérní elegance
- linka bílých decentních ciferníků
- jednoduché rozvržení ciferníku se zlatými, stříbrnými nebo moderními ručičkami
- barevné schéma tzv. NATO popruhů, popř. různé barvy řemínků
To vše a ještě mnohem více dokáže uspokojit i ty nenáročnější fajnšmekry.
Stroje a přesnost
S výjimkou kolekce Iconic Link Automatic jsou veškeré modely hodinek Daniel Wellington osazeny kvalitními japonskými quartzovými stroji Miyota. Ty zajišťují nejen maximální přesnost, ale i spolehlivost hodinek. A protože typickým znakem značky DW je jednoduchost, tak u všech modelů najdeme pouze ukazatel času, tedy hodin, minut a vteřin. Divíte se? My ne, jde totiž o princip, kdy každá složitost může přinášet drobný nebo větší problém, a proto se Filip Tysander filosoficky budíku nebo chronografu vyhýbá.
A co řemínky?
Hodinky Daniel Wellington disponují vždy vyměnitelnými řemínky. Typický je pro ně tzv. NATO řemínek, jehož průkopníkem bylo britské námořnictvo v 70. letech minulého století. Druhou možností jsou kožené řemínky, které jsou vyráběny z pravé kůže většinou v barvě hnědé nebo černé se sponou ve stříbrné nebo barvě růžového zlata. Třetí a poslední variantou jsou řemínky síťované, které jsou minimalistické a zajišťují precizní padnutí hodinek na ruku.
Zajímavost na závěr
Možná je to nepochopitelné, možná na první pohled nemožné, ale značka Daniel Wellington odmítá klasickou reklamu. Jde však cestou propagace na sociálních sítích, popř. stránkách bloggerů, kterým nabízí některé své výrobky zdarma. Ideálním úkazem je Instagram a počet tzv. followerů, kterých značka DW má více než 2 miliony, což je přibližně čtyřikrát tolik, co třeba světoznámá značka Fossil.