Rubriky
Hodinky

Hodinky s GPS

Co takhle mít na ruce společníka, který vám vždy ukáže správný čas a to ať se nacházíte prakticky kdekoli na světě? Ano, je to možné, stačí zvolit hodinky se synchronizační funkcí stanovení času pomocí GPS. Hodinky s GPS se budou hodit cestovatelům, kteří milují přenost v každém okamžiku cesty bez ohledu na to v jaké zóně se nacházejí. A co je dobré o tomto typu hodinek vědět? Právě to jsme se pokusili zachytit v následujícím článku.

Co jsou hodinky s GPS?

Hodinky s GPS jsou uzpůsobeny pro příjem signálu z GPS satelitů, jehož velkou výhodou je dostupnost na kterémkoliv místě na světě. Signál přijímají z vesmírných satelitů, které se pohybují ve výšce více než 20 tisíc kilometrů nad povrchem Země a ve svých prostorách mají umístěny atomové hodiny. Přesnost hodin je neuvěřitelná a odpovídá toleranci několika málo vteřin za miliony let. A právě z nich je vyslán signál do procesoru, který je umístěn v GPS hodinkách. Ten signál vyhodnotí a seřídí podle něj přesný čas a to s ohledem na to v jakém ze 39 časových pásem se majitel nachází.

Příklad z praxe

Představme si, že letíme letadlem z Čech do Austrálie. Cesta je únavná a překonáváme mnoho časových pásem. Po vystoupení z letadla zjistíme, že máme špatný čas, proto hodinky s GPS namíříme k nebi a zmáčkneme tlačítko. A hned se začnou dít věci. Ručičky hodinek se začnou pohybovat velmi rychle a po několika desítkách vteřin se zastaví na čase místa, kde se nacházíme. Je to neuvěřitelné a velmi snadné oproti lidskému přizpůsobení se novému časovému pásmu, nemyslíte?

Přečtěte si také:  Chytré hodinky

Automatické ladění

Zmíněný příklad je tím rychlejším způsobem sladění času hodinek s GPS s atomovými hodinami. Druhou možností je automatické ladění. K tomuto procesu stačí přibližně několik desítek vteřin na slunečním světle a splnění několika nezbytných podmínek a správný čas se objeví na ciferníku hodinek.

Obnovitelnost energie

Dalším častým znakem hodinek s GPS může být solární dobíjení, které patří mezi obnovitelné zdroje energie. Důvod využití tzv. solárních článků v hodinkách je prostý:

U hodinek s GPS během synchronizace času je běžná baterie velmi vybíjena.

Solární prvky jsou umístěny pod ciferníkem nebo v kroužku kolem ciferníku a jejich úkolem je přeměnit světlo na elektrickou energii, která se uchovává v akumulátoru. Hodinky s GPS jsou vyráběny japonskými firmami Casio, Seiko a Citizen, které do strojků svých hodinek umí implementovat solární články.

Synchronizace času pod drobnohledem

Synchronizovat GPS hodinky není vůbec složité v otevřeném prostoru nebo v blízkosti oken, i když ve druhém případě mohou nastat malé obtíže. A co je základem?

  1. Zachycení signálu z jednoho GPS satelitu – srovnání data a času
  2. Signál alespoň ze 4 satelitů – určení geografické polohy a časového pásma

Satelity se nad Zemí neustále pohybují, proto si GPS přijímač v hodinkách musí poradit nejen se změnou jejich počtu, ale i pozicí. V ČR je nejčastěji dostupných 8 satelitů, přičemž nejméně jich je viditelných 6 a nejvíce 12. A co může bránit v zachycení signálu?

  • budovy
  • stromy
  • střechy a stropy
  • silnější oblečení (rukávy atp.)
  • místa s výskytem elektromagnetického záření (ruší signál)

Automatická synchronizace v bodech

Automatická korekce času probíhá v pravidelných intervalech, když jsou splněny tyto podmínky:

  • Čas od poslední synchronizace – obvykle alespoň 1 den
  • Sluneční svit – číselník hodinek mu je vystaven alespoň 1 minutu
  • Čas – u Seiko a Citizen mezi šestou a osmnáctou hodinou, u Casií dokonce do 22. hodiny
  • Základní režim – hodinky jsou v režimu čas a kurunka v pozici chodu
  • Akumulátor – disponuje dostatkem energie
Přečtěte si také:  Sportovní hodinky

Manuální synchronizace v bodech

Manuální synchronizace je u hodinek s GPS využitelná po stisknutí jediného tlačítka.

  • Aktualizace času – po stisku tlačítka se hodinky spojí s jedním satelitem a po chvíli máte přesný čas
  • Aktualizace polohy a pásma
    • trvá asi 2 minuty
    • signál musí přijít zároveň ze 4 a více satelitů
    • hodinky si samostatně určí souřadnice své polohy
    • zjistí v jakém časovém pásmu jsou
    • nastaví přený čas

Úskalí s GPS

Letní a zimní čas

Letní a zimní čas může být prvním problémem, který musejí nejen hodinky s GPS překonat. Nejčastěji hodinky umožňují ručně přepínat mezi letním a zimním časem, ale značka Casio se dostala ještě dál. Její hodinky to umí automaticky. Přesto může i u Casií dojít k problému, pokud se v některé ze zemí světa rozhodnou zavést nebo zrušit letní a zimní čas. Tato změna způsobí neaktuálnost informace v hodinkách, a proto je třeba čas nastavit ručně. Nejdále jsou v tomto hodinky vybavené Bluetooth, které po připojení k internetu aktualizují informaci a DST nastaví automaticky.

Přestupná sekunda

Vědci v posledních letech zjišťují, že se planeta Země otáčí stále pomaleji. Proto byla do signálu GPS vybraných satelitů vložena tzv. přestupná sekunda. Jejím cílem je zohlednit nepravidelnou rotaci Země a srovnat rozdíl mezi naším a atomovým časem. Malou nevýhodou je, že příjem signálu v tomto případě může trvat až 13 minut.

Hodinky s GPS vs. rádiem řízené hodinky

Hodinky s GPS se od hodinek řízených rádiovým signálem liší použitým způsobem synchronizace. Oba způsoby s sebou nesou určité výhody a nevýhody. A jaké tedy mají hodinky s GPS výhody oproti hodinkám řízeným rádiem?

Výhody

  • Dostupnost signálu – GPS signál je dostupný po celém světě
  • Zjištění časové zóny – GPS signál umožňuje i nastavení správné časové zóny
  • Použití alternativního zdroje energie
  • Možnost automatického či ručního srovnání času
Přečtěte si také:  Dětské hodinky

Nevýhody

  • Vyšší cena
  • Vyšší spotřeba energie

Značky a typy hodinek s GPS

Hodinky s GPS jsou doménou japonských značek Seiko, Citizen a Casio. Souboj o prvenství nakonec vyhrála firma Casio, která uvedla na trh hodinky Protrek PRT-1GPJ, které jako první umožňovaly synchronizaci pomocí GPS, i když ji využívaly pouze pro určení polohy a případně navigaci. Typ Protrek byl představen 10. června 1999.

Citizen

Japonské Citizeny v roce 2011 uvádí na trh hodinky Eco-Drive Satellite Wave, které obsahují GPS synchronizaci. Tento typ hodinek je napájen solárními články a model z roku 2011 neuměl automaticky srovnávat čas. Tato funkce nebyla do hodinek vložena proto, že byla velmi náročná na baterii. Hodinky zároveň neuměly určit časové pásmo, v němž se s majitelem nacházely. U novějších modelů jsou již funkce automatické synchronizace i určení časového pásma implementovány. Výrobce dokonce udává, že příjem a zpracování signálu z družice zvládnou Satellite Wave do 3 sekund a tedy nejrychleji na světě.*

Seiko

Astron GPS Solar je vyroben firmou Seiko a mimo GPS synchronizace času je vybaven rozpoznáváním časových zón. Na trh se tento model dostává roku 2012. Seiko oproti Citizenům do svých hodinek GPS implementovalo nejen automatickou synchronizaci času a časových zón, ale zaručovalo uživatelům i rychlé srovnání času po přesunu do nové destinace.

Casio 

G-Shock Gravitymaster GPW-2000 jsou asi nejmodernější hodinky s GPS synchronizací. Zahrnují totiž všechny tři způsoby synchronizace času – GPS, radio i Bluetooth, čímž odpadají problémy s letním a zimním časem atp. Tento skvělý model předčil své předchůdce a dává uživatelům přesný čas v každém okamžiku.

Závěrem

Hodinky s GPS byly vyvinuty v posledních letech a svým majitelům přinášejí neskutečný komfort v podobě přesného času kdekoli na světě. Na první pohled jsou sice dražší, ale cenu vyvažuje jejich kvalita a použité technologie nejen pro zajištění přesnosti, ale také výdrže baterie. GPS hodinky ocení každý, kdo rád cestuje po celém světě a nemá rád přehazování a řízení času.

* Zdroj: Citizen.cz – Představujeme nové Eco-Drive Satellite Wave