Rubriky
Značky hodinek

Hodinky Vostok Europe

Pokud se často dostáváte do extrémních situací pod vodou, na souši nebo ve vzduchu, pak byste měli hledat hodinky, které nebudou těmito podmínkami ohrožovány. A právě toto naplňuje bez mrknutí oka u jednotlivých modelů značka Vostok Europe. Každý typ je testován v těch nejkritičtějších podmínkách a jednotlivá vylepšení vždy vedou ke zvýšení odolnosti a přesnosti. Pojďme si však hodinky Vostok Europe rozebrat do posledního šroubku a dovědět se vše potřebné před jejich případným nákupem.

Milníky společnosti

Počátky společnosti Vostok Europe se vztahují k srpnu roku 2003, kdy došlo k propojení litevské společnosti Vilnius Koliz a Chystopol Watch Factory Vostok (tzv. Koliz Vostok), jejímž cílem bylo kombinovat moderní design a vysokou odolnost vyrobených hodinek. Již v dubnu roku 2004 představila značka na výstavě BASELWORLD pětici hodinek, z nichž se model K3 Submarine dostal do popředí zájmu zákazníků. Rozvoj byl velmi rychlý a již v únoru roku 2005 se firma Vostok Europe stala oficiálním časoměřičem závodu Murmansk-Vladivostok, který byl pořádán pod hlavičkou ruské společnosti Expedition.

Přečtěte si také:  Hodinky Festina

Další mezníky

  • 2006 – přestěhování společnosti do nových prostor – zkvalitnění a zefektivnění práce společnosti, která zaznamenávala velmi dynamický rozvoj
  • 2007 – nárůst počtu zemí, kde se Vostok Europe prodává na 30
  • 2008 – výroba limitované série „Energia“ – první a poslední asymetrické hodinky Vostok Europe
  • 2009 – vývoj modelu Ekranoplan, v nichž byla využita technologie tritiových trubiček, které jsou považovány za nejlepší zdroj světla v hodinkách
  • 2010 – první potápěčské hodinky značky Vostok Europe – model Anchar – vodotěsnost 300 metrů

Ze zmíněného je vidět, že litevská společnost po svém vzniku nabrala nebývale rychlého vývoje, ale nikdy neslevila z kvality vyráběných hodinek. Zajímavostí je i to, že jednotlivé názvy hodinek byly vždy voleny v souvislosti s nejvýznamnějšími úspěchy „sovětské“ vědy a techniky, které spojuje tzv. „Soviet Techno Design“.

Základní myšlenka značky Vostok Europe

Jak již bylo zmíněno Vostok Europe patří mezi značky hodinek, které s sebou přinášejí neotřelý design a vysokou odolnost. Jejich základní myšlenkou nebylo nic jiného než propojení východní odolnosti Tatarů s evropským designem, který by přinesl prosazení se na západních trzích. Právě toto je možné číst již ze samotného názvu značky, ve kterém najdeme nejen slovíčko Evropa, ale také východ, který je překladem slova Vostok.

  • Základní myšlenka – Odolnost východních národů spojená s krásami západu

Naplnění myšlenky přišlo již na počátku roku 2004 s modelem K3 Submarine, který prorazil i na trzích v USA a to i přesto, že byl pojmenován po první sovětské jaderné ponorce.

Přečtěte si také:  Hodinky Zeppelin

Extrémní podmínky mají zelenou

Vostok Europe od počátku do současnosti hledá cestu k hodinkám, které vydrží i v těch nejtěžších podmínkách. V roce 2011 firma přichází s novým sloganem „For Going to Extremes“, který předznamenal mj. testování modelu Anchar v „brutálních“ podmínkách závodu Rallye Dakar. A protože majitelé firmy nejsou žádní troškaři, tak v testech pokračovali dále:

  • N1 Rocket – test v prostředí jeskyně trval neuvěřitelných 14 dní a to v hloubce přesahující 2 kilometry pod zemí
  • Lunokhod – model hodinek byl vyslán do vesmírné stratosféry (výška téměř 17 km), kde odolal mj. i teplotě -44°C

Funkce hodinek Vostok Europe

Vostok Europe od roku 2005 a modelové řady Expedition Everest Underground u jednotlivých typů hodinek přináší mnoho funkcí, mezi kterými nechybí stopky, odpočet UTC, budíček, datumovka mj. s ukazatelem dne v týdnu a vodotěsnost. Všechny funkce jsou součástí masivních modelů o šířce pouzdra téměř 50mm a jeho tloušťce 17,5mm. V průběhu dalších let přibývají další funkce:

  • 2009 – luminiscence – technologicky zajištěna tritiem u modelu Ekranoplan, který mj. odkazuje na „koráb nebes“, který byl testován v době studené války v Kaspickém moři.
  • 2010 – 2011 – vývoj odolnějšího modelu vůči tlaku vody ve velkých hloubkách v kombinaci s luminiscencí (volba vodotěsnosti 300 m)

Kde se značka prosadila?

Vostok Europe vsadila od svého zrodu na extrémní podmínky a hodinky, které je zvládnou. I proto se postupně díky odolnosti proti vodě, prachu a nárazu prosadila do závodu jakým je Paříž-Dakar nebo si je jako partnera vybral Institut řecké podvodní archeologie. I díky tomuto partnerství byl postupně vyvíjen tzv. heliový ventil, který je využíván především pro hodinky, jejichž majitelé je nosí i ve velkých hloubkách a potápí se s nimi i s výstrojí.

Přečtěte si také:  Proč kupovat značkové hodinky?

Slovo na závěr

Značka hodinek Vostok Europe má relativně krátkou historii, ale její filosofie a nesmírná houževnatost znamenala rychlý rozvoj, který přinesl mnoho zajímavých faktů. Ta jsme se pokusili zmínit v našem článku. Zjednodušeně je možné napsat, že tato značka hodinek je vhodná pro náročné Evropany, kteří milují adrenalin, extrémní sporty a zároveň milují moderní evropský design. I kvůli tomu je třeba hodinkám Vostok Europe dát šanci a vyzkoušet nejen v extrémních závodech, ale i běžném nošení.