Rubriky
Hodinky

Hodinky

Elegance, krása, ale také přesný čas a mnoho funkcí, to jsou hodinky, které by měl mít na ruce nebo v kapsičce určitě každý. Mnozí z nás v dnešní uspěchané a hektické době dávají přednost technickým dokonalostem a čas kontrolují např. na mobilních telefonech. To však není správná cesta a to hned z mnoha důvodů. Tím základním je to, že hodinky oproti mobilním telefonům skvěle doplňují lidmi zvolený styl oblečení a nedělají boule na kalhotách. Je to tak! Každý by měl mít doma kvalitní hodinky. Tak se na ně pojďme podívat od A do Z.

Popis

Hodinky jsou malým dokonalým šperkem nebo sportovním doplňkem, který vám vždy umožňuje přijít na schůzku včas. Vzhledem k jejich velikosti je můžete neustále nosit u sebe a mimo klasické funkce v podobě ukazování času mohou disponovat i dalšími, tzv. hodinkovými komplikacemi, např. tzv. datumovníkem, který ukazuje den v týdnu a měsíc nebo funkcí alarmu, který vás po ránu probudí ve zvolený čas a neohrozí ostatní, protože nepůjde o drnčení klasického budíku. Hodinky jsou skvělý vynález, který mimo funkcí nabízí i společenskou reprezentaci a prestiž. Mohou být vyrobeny z mnoha materiálů, zlata, titanu nebo oceli a zdobené velmi zajímavými motivy.

Rozdělení

Hodinky rozdělujeme dle mnoha kritérií. Prvním může být způsob nošení:

  • Kapesní hodinky – nosí se v kapse, dříve dokonce v kapsičce od vesty a ke knoflíku vesty jsou připevněny řetízkem
  • Náramkové hodinky – typický náramek z kovu, plastu nebo kůže, který je upevněn k hodinkám pomocí dvou stěžejek nebo provléknutý pláštěm hodinek
  • Závěsné nebo nákrční – velmi často dámské, nošené kolem krku na řetízku
  • Prstenové – strojek a ciferník hodinek jsou součástí prstýnku

Druhým kritériem může být nositel:

  • Pánské – typický větší průměr hodinek, často doplňované mnoha funkcemi
  • Dámské – menší průměr, častá zdobnost, zvýraznění např. pomocí kamínků atp.
  • Dětské – odolnější materiály, dnes velmi často požadovaná vodotěsnost
  • Unisex – hodinky, které mohou nosit muži i ženy

Složitějším rozdělením hodinek může být typ strojku:

  • Mechanické – typické je natahování a to buď ručně pomocí korunky nebo automaticky díky tzv. excentru
    • s denním datem
    • s chronometrem
    • námořní chronometry s velkou a dlouhodobou přesností chodu
    • s mechanickým budíkem, bytím a dalšími funkcemi
  • Elektronické – většinou tzv. na baterii, ale i např. na solární pohon
    • s analogovou indikací – tzv. ručičkové hodinky
    • s číslicovou indikací – hodinky s digitálním displejem
    • kombinované – hodinky s oběma výše popsanými ukazateli času
  • Chytré hodinky – přináší je dnešní doba. Tyto hodinky nabízejí mnoho tzv. chytrých funkcí. Příkladem může být kalkulačka, krokoměr nebo funkce mobilního telefonu.
Přečtěte si také:  Dětské hodinky

Další možností dělení hodinek jsou jejich tvar a výzdoba pláště, kde mluvíme např. o hodinkách tříplášťových, u kterých je ciferník kryt odklápěcím víčkem, dvouplášťových hodinkách, které mohou být zlaté, stříbrné nebo ryté. Dále do této skupiny zařazujeme hodinky tzv. módní s mnohdy neuvěřitelným až fantasy designem nebo hodinky luxusní, které zvyšují prestiž nositele.

Historie hodinek

Historie hodinek je relativně komplikovaná. První kapesní hodinky vznikly nejspíše kolem roku 1600. Jejich tvar byl podobný vajíčku, byly vyrobeny z bronzu a měly pouze hodinovou ručičku. Podle svého tvaru se tak označují jako tzv. Norimberská vejce. Zajímavostí je, že se často uvádí, že byly sestrojeny hodinářem Peterem Henleinem, což nejspíše není pravda, protože hodinky vznikly až po jeho smrti. Na jedno natažení tyto hodinky vydržely jít až 40 hodin, byly poháněny ocelovou pružinou, přičemž oscilátorem byl lihýř. Nevýhodou těchto hodinek byla nerovnoměrnost chodu, kterou zlepšil až příchod nové technologie v podobě setrvačky a klidového kroku.

  • 1541 – paradoxně zákaz nošení šperků vydaný Janem Kalvínem ve švýcarské Ženevě měl za následek započetí výroby hodinek. Na počátku první sériové výroby byl nejspíše Charles Cusin roku 1587.
  • 17. století – v Ženevě bylo registrováno celkem 100 hodinářských mistrů, kteří produkovali 5000 hodinek ročně. Zároveň v tomto století zažily boom kapesní hodinky opatřené řetízkem.
  • kolem roku 1675 – Christian Huygens a jeho vynález setrvačky s lépe definovanou vlastní frekvencí.
  • 1730 – lodní tesař John Harrison – model lodního chronometru s úplně novým krokem, který zlepšil přesnost, funkční chronometr byl následně vyroben a použit kolem roku 1760.
  • 18. století – další posun, pro snížení tření v čepech se od 18. století začala dělat ložiska z rubínů.
  • polovina 19. století – rozšiřuje se tovární výroba spolehlivých a stále levnějších hodinek. Hodinky začaly být nepostradatelné pro mnohé profese – železničáři, pošťáci, důstojníci a další.
Přečtěte si také:  Švýcarské hodinky

V období 20. století se design hodinek dále rozvíjí a navíc se velmi rozrůzňuje jejich cena, přičemž v dnešní době můžeme hodinky pořídit v ceně od několika stokorun po milionové částky. Tento fakt hovoří o tom, že hodinářský průmysl je stále na vzestupu.

Mechanické vs. elektronické hodinky

Mechanické hodinky jako svůj zdroj využívají spirálovou pružinu, která bývá u lepších typů uložena v tzv. pérovníku. Další důležitou součástí je oscilátor, kterým byl u nejstarších hodinek lihýř, jehož nedokonalosti se projevovaly především v nepřesnosti chodu. Proto v 18. století došlo k vývoji setrvačky, která u moderních hodinek disponuje odpruženými čepy tak, aby hodinky vydržely i menší nárazy. Kmity oscilátoru zachycuje krok.

Krok propouští při každém kmitu oscilátoru jeden zub stoupacího kola a soustava ozubených převodů převádí tento pohyb na tzv. minutové kolo.  

Mechanické hodinky musí mít vždy natahovací zařízení, nejstarší hodinky byly natahovány klíčkem, pozdější modely korunkou, která slouží i k seřízení správného času. Ve 20. století bylo vynalezeno i automatické natahování tzv. excentrickým rotorem – tzv. automaty. Mechanické hodinky jsou mezi odborníky vždy ceněny více než bateriové a jejich cena je tedy vyšší.

Elektronické hodinky nebo také hodinky bateriové obsahují vždy napájecí článek. Tím může být samotná baterie nebo také solární akumulátor atp. Oscilátor bývá řízen křemenným výbrusem (tzv. quartz). Oscilátor má v tomto případě velmi vysokou frekvenci (až 32kHz), která se dělí a nakonec indikuje na číslicovém displeji, popř. je převáděna krokovým motorkem na ozubená kola a ručky. Korunka u těchto typů hodinek slouží většinou pouze k nastavení času. Výhodou elektronických hodinek je relativně snadnější výroba, nižší cena a větší přesnost.

Náramkové hodinky

Hit, kterému nešlo odolat. Právě to jsou první náramkové hodinky, které vyrobila firma Cartier pro brazilského letce Alberto Santos-Dumonta. V následujícím desetiletí náramkové hodinky získaly na oblíbenosti a prakticky vytěsnily hodinky kapesní. Typická je pro ně masová výroba, různorodé tvary, design a rozdílná cena. Náramkové hodinky se nosí na zápěstí, jsou vždy opatřeny páskem (řemínkem), který je obvykle vyroben z kůže, plastu, kovu nebo textilie. Obvyklou možností je nastavení délky tak, aby vůle hodinek při nošení vyhovovala nositeli.

Přečtěte si také:  Sportovní hodinky

Typické vlastnosti náramkových hodinek:

  • většinou menší a lehčí
  • mohou být i velmi tenké
  • odolávají větším otřesům

Chytré hodinky

Rok 1969 je právě mezníkem, který do světa hodinek přinesl převrat. Ve Švýcarsku byly vyvinuty křemenné hodinky quartz. Paradoxně Švýcaři hodinky na trh neuvedli, ale předběhla je japonská firma Seiko, která jako první prorazila s quartzovým systémem na trhu. Zprvu byly vyráběny číslicové hodinky se svítícími diodami (LED) nebo kapalnými krystaly (LCD), později se prosadily i hodinky ručičkové.

Posledními novinkami jsou hodinky tzv. rádiem řízené, které jsou na vteřinu přesné, protože jsou pravidelně seřizované na základě automaticky chytaného signálu nebo automatickou synchronizací pomocí signálu GPS. Firma Seiko dále vyrábí i hodinky s tzv. mechanickým dobíjením (Seiko Kinetic) a firma Casio hodinky se solárním napájením. Podobný typ hodinek vyrábí i firma Citizen, jejíž systém je nazýván ECO-drive. Navíc ve 21. století se dostáváme k vývoji nových technologií, které zasahují i do hodinářského průmyslu. Firma Apple vyvíjí své vlastní chytré hodinky, které mají funkce podobné mobilnímu telefonu.

Hodinky v dnešním světě

I když to mnohým z nás přijde jako špatný vtip, tak v nedávné minulosti byly hodinky spíše na ústupu. Současnost je však jiná. Mnozí z nás opět přicházejí na kouzlo hodinek, které je nezpochybnitelné. Elegance, krása, ale i spolehlivost a zajímavé funkce z hodinek opět dělají zboží, o které se začínají zajímat lidé napříč generacemi. Srovnání a argumenty, že čas najdeme na mobilním telefonu nebo doma na troubě jsou ty tam. Naopak se vrací myšlenky, které říkají označují člověka bez hodinek jako toho komu chybí ruka. A věřte, že tomu tak opravdu je, protože např. v krásném Švýcarsku je mnoho takových, kteří řeší právě zmíněný tikající šperk velmi vážně. Tak neváhejte a vyberte si skvost, který bude dělat čest vašemu postavení a vám samotným.