Rubriky
Kapesní hodinky

Kapesní hodinky

Kapesní hodinky jsou chloubou všech mužů již déle než 450 let. Tento převážně mužský šperk od svých prvopočátků až do současnosti svůj design příliš nezměnil. V dobách minulých byly kapesní hodinky nepostradatelnou součástí každého mladého i staršího muže a přestože dnešní doba tento klenot mírně opomíná, tak najdeme velkou skupinu gentlemanů, kteří svůj outfit doplňují krásnými hodinkami na řetízku. Pojďme si společně rozebrat tento typ hodinek od prvního do posledního šroubku. 

Historie kapesních hodinek

Kapesní hodinky mají bohatou historii, vždyť první byly vyrobeny již roku 1511. Jejich válcovitý tvar a rozměry sice nebyly příliš praktické k dennímu nošení, ale přesto si kapesní hodinky našly svou oblibu ve společnosti. Asi nejzásadnějším datem je rok 1587, kdy v Ženevě francouzský přistěhovalec Charles Cusin zkonstruoval první sériově vyráběné kapesní hodinky. Mnoho majetných lidí si tento typ hodinek ihned začalo objednávat a to i přesto, že jejich velikost a váha nebyla nejmenší.  

Norimberská vejce

Peter Henlein – hodinář, jemuž byla připisována výroba prvních kapesních hodinek, které jsou označovány jako Norimberská vejce. Nejspíše se jedná o mylnou informaci, protože tyto hodinky byly sestrojeny až po jeho smrti, tedy po roce 1542.

Kapesní hodinky, pro které je typická bohatá zdobnost a chod hodinek po plném natažení po dobu 40 hodin. Přesnost však nebyla valná, protože hodinky byly poháněny ocelovou pružinou, přičemž oscilátorem byl lihýř. Nepřesnost byla způsobena klesající hnací silou pružiny, na které závisela frekvence oscilátoru (lihýře). Tento problém byl vyřešen až po zkonstruování setrvačky a klidových kroků. 

Paradoxně největší vliv na vývoj kapesních hodinek měl zákaz nošení ozdob a šperků, který vydal v roce 1541 Jan Kalvín. Tento krok přiměl ženevské zlatníky převést výrobu na něco jiného. A nejlépe se jevila výroba praktických přenosných hodinek. A to už se dostáváme do roku 1587 a první sériové výrobě kapesních hodinek, která během následujících sto let vedla k registraci stovky hodinářských mistrů, kteří produkovali téměř 5 tisíc hodinek ročně a zaměstnání dávali více než 300 lidem. 

Christiaan Huygens – 2. polovina 17. století znamenala průlom ve výrobě kapesních hodinek a jejich přesnosti. Vynález setrvačky byl obrovským pokrokem a to především s ohledem na přesnost hodinek.

Ke klidovým krokům

Následoval další vývoj, který reflektoval především potřebu přesnosti. John Harrison sestavil chronometr s novým krokem, kterým se výrazně zlepšil chod hodinek. První takový chronometr byl vytvořen roku 1760. V dalším vývoji vznikly tzv. klidové kroky, které podstatně snížily negativní ovlivňování oscilátoru.  

Abraham Louis Breguet – zavedl kolem roku 1800 lepší tvarování vlásku, čímž se snížila závislost frekvence na hnací síle a poloze hodinek.

Podobný účel měl splňovat i tourbillon, což je složité a důmyslné uspořádání setrvačky v jakési klícce, která neustále rotuje, a tak vyrovnává nerovnoměrnost chodu v různých polohách. U kvalitních hodinek s velmi tenkými čepy setrvačky však vznikl problém s citlivostí na nárazy. Proto kolem roku 1900 bylo zavedeno pružné uložení ložisek setrvačky. 

Jean Baptiste Duboule – ve Švýcarsku vyrobil kapesní hodinky, které jsou známé dodnes. Pro muže to byl šperk, kterým se mohli pochlubit před kolegy, stejně jako jsou pro ženy prsteny, náhrdelníky a náramky. 

Kapesní hodinky Tissot T-Pocket Lepine Mechanical

Švýcarská kvalita a spolehlivost. Kapesní hodinky značky Tissot.

Kapesní hodinky v módě

Historické milníky máme za sebou a kapesní hodinky jsou po relativně dlouhém útlumu opět v kurzu. Jejich návrat do povědomí milovníků elegance a stylu je tu a nelze jej zastavit. Na trhu naleznete velké množství klasických zlatých nebo stříbrných modelů, ale také netradičních designových kapesních hodinek s motivem kovové krajky nebo rustikálních motivů. 

Přečtěte si také:  Proč se kapesním hodinkám říká cibule?

Jak vybrat kapesní hodinky?

Velikost a tvar

Zcela zásadní při výběru kapesních hodinek je velikost. Typické kapesní hodinky mají ciferník o průměru 4,5cm. Tato míra je ideální především proto, aby hodinky přesně zapadly do vaší kapsičky. Tvary jsou taktéž různorodé, nejčastější jsou kulaté hodinky, ale v nabídce lze nalézt i oválné. Každý model kapesních hodinek je doplněn řetízkem, jehož délka i tloušťka jsou pro pohodlné nošení zcela nepostradatelné. Právě proto doporučujeme před koupí hodinek zvážit následující:

  • Velikost kapesních hodinek
  • Tvar hodinek
  • Délku a tloušťku řetízku

Styly

Hodinářský průmysl nabízí dva základní typy hodinek: quartzové a mechanické. Rozdíl mezi nimi je většině z nás dobře znám. Zjednodušeně lze říci, že quartzové hodinky jsou poháněny vyměnitelnou baterií a mechanické získávají pro svůj chod energii z nataženého pera. Výhodou quartzových hodinek je větší přesnost a chod po dobu několika let bez nutnosti natahování. U mechanických hodinek je třeba pravidelného natahování, což ovšem u kapesních hodinek nijak nevadí, protože je nosíme většinou pouze při výjimečných událostech. 

  • Zajímavostí je pohyb ruček po ciferníku:
    • U mechanických hodinek ručky vykonávají plynulý pohyb
    • U analogových quartzových hodinek ručky „trhaně poskakují“ po ciferníku
Přečtěte si také:  Proč se kapesním hodinkám říká cibule?

Kouzlo elegance

Kapesní hodinky v sobě ukrývají nebývalou míru elegance a krásy. Zlaté nebo stříbrné kapesní hodinky doplní skvěle outfit velkých gentlemanů. Moderně vypadající kapesní hodinky s rustikálními motivy naopak báječně vymezí mladé muže od ostatních. Výběr je tak opravdu na každém, ale tomuto kouzlu elegance nelze dlouho odolávat.

Kapesní hodinky – systém quartz

Quartz je systém nikoli značka hodinek. Právě to bychom si měli uvědomit hned na úvod. Firma Seiko v minulosti způsobila neuvěřitelný poprask na poli výroby hodinek právě vývojem technologie Quartz. Hodinky se díky tomuto pohonu staly dostupnější, přesnější a dosažitelnější.

  • Přelomové je 20. století – švýcarská firma Longines vyvíjí hodinky s využitím technologie Quartz
  • 1969 – japonská firma Seiko přichází s hromadnou výrobou quartzových strojů, které mají zákazníkům umožnit zakoupit hodinky levně a zajistit jejich fungování po dobu několika let. 

Quartz nebo také křemen je technologie, kdy je k regulaci času používán krystal oxidu křemičitého. Na základě piezoelektrického efektu se v střídavém elektrickém poli krystal rozkmitá určitou frekvencí. Rozhodující je velikost a tvar krystalu, které mají vliv na frekvenci kmitů. Výhodou je stabilita kmitů, díky nimž se dá efektivně a velmi přesně měřit čas. Právě proto jsou quartzové hodinky přesnější než mechanické. 

Kapesní hodinky Festina řady Pocket s pohonem quartz jsou stylové a elegantní.

Kapesní hodinky mechanické

Mechanické hodinky jsou poháněné stlačenou pružinou (perem), která svým postupným uvolňováním pohání celý strojek. Aby to nebylo zcela snadné, tak mechanické hodinky rozdělujeme na dva typy:

  • Hodinky s ručním nátahem – pružina je zde stlačována díky ručnímu natahování (tzv. ručním natažením korunkou)
  • Hodinky s automatickým nátahem – pružina je stlačována automaticky díky rotoru (kyvadlu), ten se díky pohybu rukou otáčí a průběžně dotahuje pružinu
Přečtěte si také:  Proč se kapesním hodinkám říká cibule?

Nevýhodou mechanických kapesních hodinek je nižší přesnost. Na druhé straně právě mechanika je zcela zásadní pro sběratele, protože je zárukou kvality a také většího stáří hodinek.

Jak nosit kapesní hodinky?

Šatlen je velmi zajímavé slovíčko, které má původ ve Francii. V prvopočátku tento pojem označoval řetízkový opasek bohatších hospodyněk, které na něm nosily zavěšené drobné nářadí pro údržbu domácnosti. To jen na úvod. Dále se budeme šatlenu věnovat s ohledem na odpověď na otázku: „Jak nosit kapesní hodinky?“

Dle hodinářské hantýrky je šatlen ozdobný nebo článkový řetízek ukončený karabinou. Velmi časté je jeho propojení se symboly, se kterými se nositel ztotožňuje a chce je dát najevo. Proto jej nosí na viditelném místě. Existují dva způsoby použití šatlenu u kapesních hodinek:

  • Připnutí šatlenu na řetízek a to k jeho konci nebo do kruhové karabiny, kterou se řetízek připíná do knoflíkové dírky nebo za samotný knoflík.
  • Připnutí šatlenu do oblíku hodinek – toto se využívá především u hodinek, které nejsou vybaveny řetízkem. Po zasunutí do kapsy je vždy vidět část řetízku, který může být ozdobou a případně slouží k vytažení hodinek.

Kapsy na kapesní hodinky byly dříve přímo součástí obleku, především vesty disponovaly malou kapsou, která sloužila k ukrytí hodinek. Kapesní hodinky jde dokonce nosit i na kalhotách, které jsou vybaveny speciální kapsičkou a řetízek je pak uchycen do poutka opasku nebo speciální návlečkou za okraj kalhot u pasu. Je třeba napsat, že kapesní hodinky jsou skvělým a elegantním doplňkem každého muže. 

Nedozírné možnosti

Kapesní hodinky v sobě ukrývají nedozírné možnosti, které nebyly dlouhou dobu naplňovány. Dnešní doba nám však ukazuje, že právě tyto hodinky mohou být pro muže úchvatným doplňkem, i když budou vždy bojovat s náramkovými hodinkami a dnes i těmi tzv. chytrými. Přiznejme si ale, že kapesní hodinky jsou něco více, jejich přidaná hodnota je v eleganci a kráse, kterou přinášejí každému, kdo se pro ně rozhodne. A nemusí to být pouze sběratelé. Tak neváhejte a pořiďte si i Vy své kapesní hodinky, nabídka je opravdu široká a záleží pouze na vás, zda chcete vydat menší prostředky za quartzové nebo vyšší peníze za mechanické.