Rubriky
Materiály hodinek

Keramické hodinky

Žijeme ve 21. století, které se vyznačuje náročností zákazníků s ohledem na kvalitu hodinek i jejich vzhled. Nejvyšší parametry u obou zmíněných splňují keramické (ceramic) hodinky. Ty ve své nabídce má hned několik výrobců. Např. Boccia dodává cenově dostupné modely, na které dosáhnou mnozí z nás, oproti tomu švýcarské Rado se řadí ke značkám, které z vaší peněženky vytáhnou větší objem peněz. Modernost keramiky a její výborné uživatelské vlastnosti nás nutí ji blíže představit.

Základní charakter keramiky

Keramické hodinky jsou prakticky nepoškrabatelné. To zní velmi zajímavě, ale pozor většina hodně tvrdých věci je křehká. A právě to platí o článcích keramických hodinek, proto bychom měli dávat velký pozor na jejich pád na kamennou podlahu nebo jiné povrchy. Mimo tvrdosti je keramika praktická na nošení, protože po očištění hadříkem budí dojem stále nových hodinek a zároveň je oproti oceli teplejší a odolává chemickým vlivům lidského potu a nezpůsobuje alergie.

Super plusy keramiky

  • Odolává poškrábání
  • Chemicky stálý materiál
  • Nezpůsobuje alergické reakce
  • Relativně lehký materiál

Zmíněná pozitiva keramických hodinek vycházejí z procesu výroby. Keramika je vyráběna z oxidu zirkoničitého nebo karbidu titanu při teplotě téměř 1500ºC a vysokém tlaku. Tímto způsobem vznikne velmi tvrdý materiál, který může být dobarvován různorodými přísadami. Dle dosavadních testů je keramika osmkrát tvrdší než ocel, což z ní dělá téměř nepoškrábatelný materiál ovšem s výše zmíněným rizikem křehkosti.

Přečtěte si také:  Dřevěné hodinky

Výroba hodinek a keramika

Keramické hodinky patří v dnešní době k nejvyhledávanějším modelům. Důvodů je celá řada, ale těmi hlavními je moderní a velmi přitažlivý vzhled. Jak jsme zmínili výše, tak keramika u hodinek se naprosto odlišuje od té, kterou známe z kuchyně nebo koupelny. Hrnčířský mistr by tu hodinářskou neuměl vyrobit jednoduchým vypálením z jílu nebo kaolínu. Dnes se pro výrobu keramických pouzder, řemínků nebo rovnou celých hodinek používá velké množství chemických materiálů, z nichž vzniká keramika 21. století.

Pozitiva keramiky

Pojďme se blíže podívat na pozitiva, která přinášejí svým majitelům keramické hodinky. 

  • Vysoká odolnost – jednou z největších výhod keramických hodinek je vysoká odolnost proti poškrábání.
  • Stálost – I po několika letech nošení budou keramické hodinky vypadat jako nové a přitom nepotřebují velkou údržbu.
  • UV záření nezpůsobuje škody – ani trvalé vystavení ostrému slunečnímu světlu nepoškodí pouzdro hodinek.
  • Antimagnetické vlastnosti
  • Chemická stálost– obří výhodou keramických hodinek je odolnost vůči vlivům chemikálii. To je výhodou např. při styku s mořskou vodou.
  • Lehký materiál – přestože keramické hodinky jeví dojem bytelných a těžkých hodinek, tak je to přesně naopak. Ceramic hodinky jsou velmi lehké a svou váhou mohou konkurovat i hliníku.
  • Hypoalergenní vlastnosti – keramika neobsahuje žádné kovy ani jiné látky, které by způsobovaly alergie. I proto tyto modely hodinek mohou bez problémů nosit i velmi citliví jedinci.
Přečtěte si také:  Ocelové hodinky

Jaké jsou zápory?

Keramické hodinky v sobě nesou jednu velkou nevýhodu. Je jí křehkost. Ta se dá přirovnat k safírovému sklíčku, které sice poškrábete pouze diamantem nebo safírem, ale pokud vám hodinky spadnou na tvrdou podlahu je téměř zaručeno, že dojde k rozbití skla. Stejné je to i s keramikou, proto je třeba dávat velký pozor na pád hodinek z výšky na beton nebo kamennou podlahu.

S druhým negativem keramických hodinek se setkávají sami výrobci. Ti na počátku procesu výroby pouzdra nebo článků používají prášek, který se v peci pod vysokým tlakem zahřeje a spéká. To zní snadno, ale články hodinek jsou velmi titěrné a je třeba přesně vypočítávat množství ingrediencí tak, aby vyrobené kompenenty byly velikostně i váhově precizní. Tento proces je velmi složitý a komplikovaný.

Přečtěte si také:  Titanové hodinky

Značky keramických hodinek

Ceramic hodinky nabízí mnoho významných a renomovaných značek. Stačí si pouze vybrat. Tyto modely se dají koupit v ceně několika tisíc korun u levnějších výrobců po desetitisícové částky u dražších švýcarských značek.

  • Boccia – levnější verze hodinek v keramice, která je kombinována s ocelí. Větší množství modelů je vhodných pro náročné dámy, přestože cena se pohybuje v řádech tisíců.
  • Rolex – velmi luxusní značka švýcarských hodinek, jejichž cena stoupá do závratných výšin. Svým majitelům Rolex nabízí vysokou prestiž a dokonalou přesnost.
  • Tissot – střední třída švýcarských hodinek. Modelů v keramice je menší množství a většina je určena ženám.
  • Rado – pánské i dámské švýcarské hodinky, jejichž doménou je keramika v kombinaci s ušlechtilým kovem. Cena stoupá i do mnoha desítek tisíc korun.
  • další značky – CertinaFestina

Keramické hodinky nabízejí kvalitu a odolnost

Keramické hodinky jsou v 21. století velmi lukrativním artiklem. Svému majiteli nabízejí prestiž, vysokou kvalitu a odolnost. Jejich výhodou je, že jsou na první pohled odlišitelné od běžných modelů hodinek. Na cenu se příliš ohlížet nemusíte, protože na trhu je možné zakoupit modely v řádu několika tisíc korun i o mnoho dražší. Pokud zvolíte keramiku, pak budete spokojeni dlouhá léta.