Rubriky
Hodinky

Vojenské hodinky

Vojenské hodinky si každý může představovat zcela odlišně, přesto lze určitou podobnost nalézt v idee kteréhokoli uživatele. Ne vždy je rozhodující samotný vzhled, ale daleko zásadnější jsou funkce hodinek a odolnost. Shoda v základu je možná, ať jde o pilota letadla, člena pozemních jednotek nebo studenta vojenské školy. A jak tedy takové hodinky vybrat? Jaké funkce vojáci nejčastěji využivají a preferují? O tom všem a několika typech na skvělé vojenské hodinky se dočtete v našem článku.

Definice

Hned na úvod je třeba si přiznat, že neexistuje žádný univerzální typ hodinek, které by bylo možné označit jako vojenské. Častou představou je, že tyto hodinky musí mít maskáčový vzhled, ale nemusí to být vždy pravdou. Typické jsou prý některé funkce, ale opět je to na člověku, který army hodinky kupuje a k čemu je bude používat. Tak jak tedy? Za vojenské hodinky nejčastěji považujeme ty, které mají různorodé nadstandardní funkce, většinou se vyrábějí v tmavém provedení, jsou oproti jiným velmi odolné a dobře čitelné.

Pohledy na vojenské hodinky

Ideální pro zjištění pohledů na vojenské hodinky je dotaz na pravé odborníky, kterými jsou vojáci z povolání.* Většina z nich považuje kvalitní vojenské hodinky za naprostou nezbytnost a preferují:

 • analogový ukazatel času
 • čitelnost času
 • analogové stopky a funkci časového odpočtu
 • ukazatel přesného data
 • čitelnost hodinek i v noci bez zbytečného mačkání tlačítek – ideální je tritium
 • vodotěsnost, odolnost proti poškrábání a snadná manipulace i v ochranných rukavicích
 • elegantní design, který umožní i nošení k běžnému oděvu
 • ukazatel aktuálního času a popř. i času v jiných časových pásmech
 • umělohmotný nebo textilní řemínek

Nad rámec základních funkcí by mnozí uvítali něco navíc:

 • blikání displeje v posledních 30 vteřinách jako důležité upozornění na blížící se čas akce atp.
 • zvuková signalizace v závěru odpočtu např. v posledních deseti vteřinách se zvyšující se frekvencí
 • kompas a výškoměr – tyto dvě funkce jsou zajímavé, ale postradatelné
 • určení polohy pomocí GPS navigace

Zajímavé je i to, že mnozí z dotázaných vojáků preferují spíše méně funkcí, protože si jsou vědomi, že v extrémních podmínkách mohou být přídatné funkce na vojenských hodinkách spíše na obtíž. V jednoduchosti je prostě síla a základem je opravdu odolnost a čitelnost času, vodotěsnost a možnost číst čas i v noci bez použití tlačítek. Zcela zásadní je pro vojáky strojek, baterie je sice spolehlivá, ale je třeba ji mít pod kontrolou. Divíte se? My ne, při plnění časovaného úkolu je nemyslitelné, aby hodinky přestaly fungovat.

Přečtěte si také:  Outdoorové hodinky

Jak vybrat vojenské hodinky?

Na první pohled maličkost, na druhou tak trošku věda. Jak tedy vybrat vojenské hodinky? Měření času, stopky, odpočet času a mnoho dalších funkcí nebo pouze jednoduché a levné hodinky? Odpověď je snadná. Hlavně hodinky, na které se můžete při plnění mise v těžkých podmínkách spolehnout. Také proto bychom doporučili nevybírat levné ukazatele času, které jsou často nepohodlné, neodolávají těžkým podmínkám, protože jim chybí odolnost a navíc jsou nepřesné. 

Odolnost

Naopak při plnění časovaného úkolu oceníte hodinky, které budou spolehlivé, přesné a vydrží i vaše nadměrné pocení, nervozitu a někdy i hrubší zacházení. To je opravdový základ, protože čím méně věcí vás rozptyluje, tím lépe se soustředíte na úkol, který jste dostali. A právě proto potřebujete specializované vojenské hodinky, jejichž pouzdro je upraveno, tak aby odolávalo zmíněnému.

Přečtěte si také:  Natahovač hodinek

Spolehlivost a čitelnost

Špičkový výrobci vojenských hodinek dbají na kvalitu jednotlivých součástí, ale také přísně kontrolují jednotlivé komponenty tak, aby bylo možno hodinky nosit i v těch nejnáročnějších situacích a bylo na ně spolehnutí. Tito výrobci si uvědomují svou zodpovědnost vůči vojákům, jejichž život velmi často závisí na přesném časovaní jednotlivých aktivit při plnění složitých úkolů. 

Výdrž baterie, design a funkce

V dnešní době jsou velmi moderní bateriové hodinky, které jsou přesnější. U vojenských hodinek je však důležitá i výdrž baterie, která by měla být co možná nejdelší. Také proto se výrobci snaží tyto typy hodinek osadit strojky, které tolik baterii nezatěžují. Designově je velmi zajímavá army barva, ale velmi časté jsou hodinky v tmavých černých kombinacích na textilním nebo gumovém řemínku, které dobře odolávají vodě, tahu i úderům. 

Zajímavá je i možnost hodinky ovládat v rukavicích. Právě tomu je uzpůsobena velikost tlačítek. Kromě ukazatele času jsou pro vojenské hodinky důležité i některé přidané funkce jako kompas, barometr nebo výškoměr. Někteří vojáci toto považují za zbytečné, jiní naopak preferují.

Značky vojenských hodinek

Traser

Začneme pozvolna. Traser je značka švýcarských hodinek, které svými vlastnostmi a funkcemi mohou posloužit vojenským účelům. Jednou z jejich nejdůležitějších vlastností je viditelnost i ve tmě. Ta je zajištěna pomocí patentované technologie Trigalicht (tritiová trubice). Výhodou tritia uzavřeného ve skleněné trubičce je především to, že ani za delší dobu ve tmě jeho světélkování neslábne. Také proto je čas vidět neustále velmi zřetelně. Také díky tomuto hodinky značky Traser získaly vojenský certifikát a dokonce splňují i přísné normy americké armády.

Casio

Japonská značka hodinek Casio patří k těm, které díky správně nastavenému vývoji dokáží hodinkám vtisknout vojenský vzhled a vybavit je mnoha zajímavými funkcemi. Výhodou může být i to, že tato firma dokáže vojenské hodinky vyrábět za velmi slušnou cenu. Některé z vojenských hodinek vyrobených firmou Casio je napájeno solárním článkem, který zajistí mnohaletou výdrž akumulátoru. Ze základních funkcí, kterými Casio osazuje své vojenské modely hodinek, můžeme jmenovat teploměr, výškoměr, kompas nebo barometr.

Přečtěte si také:  Potápěčské hodinky

Suunto

Finská značka hodinek Suunto patří mezi skvosty a technologicky velmi zajímavé vojenské hodinky. High-tech provedení s velkým množstvím funkcí a o něco málo vyšší cena než u japonských Casií. Hodinky jsou vyrobeny z velmi kvalitní oceli a displej je chráněn nejtvrdším safírovým sklíčkem. Suunta jsou ve skutečnosti malým PC, který umí relativně hodně přesně určit vaši polohu pomocí GPS. Ta funguje i v odlehlých a špatně dostupných místech a navíc nabízí i rychlou možnost uložení a kompas pro snadné a rychlé určení směru další cesty. 

Další funkce:

 • barometr, výškoměr
 • východ a západ slunce
 • bouřkový alarm
 • 3D kompas
 • teploměr
 • použití tlačítek pod vodou
 • svítilna aj.
 • výdrž akumulátoru je 100 hodin v případě zapnuté GPS, jinak cca 14 dní 

Luminox

Zajistit dvacetipětileté skvělé podsvícení displeje bez tlačítek? To je velmi poutavé, podobně jako karbonové pouzdro, které zajiťuje odolnost a přijatelnou váhu hodinek. To vše a ještě mnohem více umí švýcarské vojenské hodinky Luminox. Samozřejmostí je vodotěsnost a antireflexní minerální velmi odolné sklo. Cena hodinek je přijatelná a to především proto, že hodinky nemají prakticky žádné přídatné funkce.

Váháte snad ještě? My již ne, vojenské hodinky jsou vynikající možností, jak zajistit bezpečnost pro všechny členy armády, ale také jak na své ruce najít přístroj, který ukazuje přesný čas a obsahuje velké množství zajímavých funkcí. Výškoměr a barometr se může hodit mnoha turistickým nadšencům, podobně jako GPS navigace, díky které se neztratíme nikde na světě.

* Zdroj: hodinky-365.cz – Jaké hodinky jsou vojenské? Názory skutečných vojáků.