Rubriky
Co je ...

Co je chronometr

Chronometr cizí výraz, který může být pro mnohé nepřeložitelný. Zajímáte se o to, co to jsou chronometry, jaká je jejich historie a co určuje jejich kvalitu a cenu? Pak nabízíme odpovědi, díky kterým budete chytřejší. Navíc se právě na tomto místě můžete dočíst více o tzv. námořních chronometrech, které jsou pro lodní dopravu nepostradatelné.

Co je to chronometr?

Chronometrem mohou být označeny pouze hodiny a hodinky, které splňují nejvyšší normu přesnosti, která je zaručena díky trvalému zobrazení sekund. Zajímavostí je, že toto označení je udělováno z větší části mechanickým hodinkám s automatickým nebo ručním nátahem (96%), zbylá 4% tvoří hodinky s quartzovým strojem. Chronometr poznáme díky certifikaci, kterou uděluje Swiss Official Chronometer Control (COSC). Hodiny a hodinky s označením chronometr jsou vždy zpracovány velmi kvalitně a zobrazují naprosto přesný čas za všech předpokládatelných podmínek. COCS před vydáním certifikace testuje hodinky:

  • při 3 různých teplotách
  • v 5 různých pozicích
  • pod vodou
  • celkem v 15 dnech
Přečtěte si také:  Co je luneta u hodinek?

Po těchto složitých testech dostávají certifikát pouze ty nejpřesnější hodinky.

Historie chronometrů

Na počátku svého sestrojení byly hodiny a hodinky velmi nepřesné. Jejich strojky nebyly schopné ukazovat přesný čas, což v některých oblastech velmi znesnadňovalo jejich využití. Takovým příkladem může být námořnictví. 

Námořní chronometr

Kapitáni lodí byli až do poloviny 18. století téměř bezradní. Námořní navigace pro ně byla obřím problémem, který by bylo možné řešit sestrojením přesných hodin, které by se nalézaly na palubě. K tomuto účelu se zdály být vhodné kapesní hodinky, bohužel jejich přesnost byla v prvopočátcích velmi nízká a ještě navíc neuměly odolávat výkyvům teplot na moři. A právě tento moment byl rozhodující pro vývoj chronometrů vhodných k námořní navigaci. 

  • 1715 – John Harrison vyvíjí první námořní chronometr (H1), byť je obrovský a má vysokou hmotnost je považován za první vyrobený chronometr. 
  • 1759 – byl vyvinut chronometr H4, který vážil kolem 1 kilogramu a měl průměr pouhých 13cm. Jeho testování probíhalo dlouhých 25 let než byl uznán jako dostatečně přesný pro námořní navigaci.
    • Jeho odchylka byla neuvěřitelných 15 sekund za 5 měsíců, tedy 0,1 sekundy za den
Přečtěte si také:  Co je to chronograf

Chronometr H4 posloužil k sestrojení dalšího chronometru označeného jako K1, který využil James Cook na svých plavbách kolem světa. 

  • 1815 – počet vyrobených námořních chronometrů dosáhl na úctyhodných 5000 kusů a velmi často jich na lodích bylo i více než jen jeden. 

Chronometry v hodinkách

U samotných hodinek byl prvně využit název chronometr v Anglii roku 1714 hodinářem Jeremym Thackerem z Beverley. Jeho vynález je uložen ve vakuové komoře. Vývoj hodinářských technologií byl velmi pozvolný a až v letech 1966-1967 vyrobila firma Girard-Perregaux první chronometry v sérii s označením Calibre 32A

Přesnost a konstrukce

Chronometry a jejich stroje jsou na pohled nerozeznatelné od těch běžných. Přesto mají některá základní vylepšení:

  • Tvrdší pero
  • Uložení pohybových a otáčivých částí soukolí do kamenů
  • Perfektně vyvážená setrvačka někdy i s vyloučením vlivu gravitace

Většina zmíněných opatření zpřesňuje chod chronometru a jeho odchylka je v čase minimální. Na rozdíl od klasických strojků se chronometr doregulovává na minimální odchylku před vložením do hodinek. Odchylka by měla být v rozmezí -4-(+6) vteřin/den, přičemž dále je sledována i odchylka mezi horizontální a vertikální polohou hodinek, která musí dosahovat hodnoty maximálně -6-(+8) vteřin denně. Většina chronometrů je však regulována až na přesnost 0,5-1 vteřina za den.

Přečtěte si také:  Na jaké ruce se nosí hodinky

Certifikují se jednotlivé hodinky

Je velmi logické, že cena chronometrových strojků je často o mnoho vyšší než běžného. Mimo zmíněné přesnosti a náročnosti cenu zvyšuje i nutná certifikace, tu provádí COSC velmi často na žádost zákazníka. Certifikace však zaručuje, že doma máte opravdový chronometr a nejen běžné hodinky s přesnou a standardizovanou odchylkou. Certifikují se jednotlivé kousky hodinek, nikoli všechny hodinky dané značky. To znamená velký nárůst ceny některých chronometrů. 

Nejvíce certifikátů mají tradičně Rolex, Omega, Breitling, Tag HeuerBaume & Mercier. Zajímavostí pak je, že většina certifikátů (více než tři čtvrtiny) je vydávána pro firmu Rolex. 

Závěrem

Hodinky s chronometrem, tedy s velmi přesným strojem jsou sice dražší, ale poskytují neskutečnou přesnost. Každý, kdo chce být výjimečný by měl vyžadovat přesnost a tu právě chronometr přináší. A to, že stojí o trošku více penízků. To zcela určitě nevadí. Tak neváhejte a chtějte po výrobcích hodinek kvalitu.