Rubriky
Hodinky

Natahovač hodinek

Strojky hodinek jsou technickým skvostem a starat se o ně umí jen opravdoví mistři hodinářského řemesla. U hodinek mechanických toto platí dvojnásob. A právě proto, že každý z nás chce své automaty udržet v chodu bez zásahu hodináře co nejdéle, tak tu existují natahovače hodinek. Jejich základním cílem je udržet hodinky s automatickým nátahem v chodu, i když je jejich majitel nemá delší dobu na ruce.  A jak tohoto s pomocí natahovače docílíme? Je to snadné, pojďme si to osvětlit.

Připomenutí – automaty

Mechanické hodinky s automatickým nátahem mají strojek, který je udržován v chodu díky pohybu ruky nositele nebo je možné je dotáhnout ručně pomocí korunky. Po plném natažení jejich rezerva chodu nebo také výdrž do zastavení dosahuje přibližně čtyřiceti hodin, byť některé značky garantují i delší chod strojku někdy až 7 dní. Pokud majitel automaty nosí pravidelně, tak je vše v pořádku, strojek dostává potřebný přísun energie ke svému dotahování a automaty jsou stále v chodu. Pokud však automaty budeme střídat s jinými hodinkami, pak může nastat problém s jejich zastavením. Tomu se dá zabránit pomocí natahovače hodinek. 

Princip natahovače

Natahovač hodinek je velmi šikovná věcička, kterou by měl mít doma prakticky každý vlastník mechanických hodinek s automatickým strojkem. Jejich chod je totiž závislý na pravidelném nošení, díky kterému jsou tzv. automaticky dotahovány a vydrží jít. Pokud však majitel „automaty“ nějaký čas nenosí, tak se zastaví. A to může být problém, protože po zastavení nedochází k promázávání jednotlivých součástek strojku a tím hodinky trpí. A dokonce je možné, že při opakovaném zastavení dojde k „zatuhnutí“ mazadla a hodinky bude třeba dát do opravy k hodináři.

Natahovač nebo-li watch winder jednoduše hodinky udržuje v chodu tím, že supluje pohyb ruky, čímž zajišťuje to, aby se hodinky nezastavily

Jak vybrat natahovač hodinek?

Výběr natahovače hodinek podléhá jen několika málo pravidlům, která bychom měli znát a respektovat:

 1. Spolehlivost – natahovač za všech okolností plní svou základní funkci (udrží automaty v chodu)
 2. Nehlučnost – provoz je velmi tichý, neměl by být narušitelem klidného spánku
 3. Design – styl natahovače by měl ladit s vybavením interiéru bytu majitele
 4. Praktičnost – hodinky by měly být v natahovači vidět a měli bychom mít možnost připojení síťového adaptéru
 5. Cena – většinou se pohybuje okolo několika tisíc korun
Přečtěte si také:  Hodinky

Jednotlivé funkce

Množství hodinek

Natahovače umožňují umístit a dotahovat od jednoho do šesti kusů hodinek. Tato funkce je velmi důležitá pro majitele více kusů hodinek. Před nákupem je vždy vhodné si spočítat počet hodinek, pro které potřebujeme watch winder zakoupit, protože na nočním stolku vypadá lépe jedna designově zajímavá „krabička“ než několik menších. Mimo toto zakoupením natahovače pro více kusů hodinek jistě ušetříme. 

Tichý chod

Velmi důležitou funkcí natahovače hodinek je tichý chod. Jak již bylo zmíněno tato funkce je zásadní pro jeho výběr, protože jej často umísťujeme do ložnice, kde je zcela zásadní, aby nevydával žádný hluk. Přece nikdo z nás nepotřebuje takovýto budíček. O míře hluku vždy rozhoduje kvalita motoru. 

Přečtěte si také:  Potápěčské hodinky

Programy

U natahovače rozhoduje i počet tzv. rotačních a intervalových programů. Některé umožňují ruční přepínání mezi směry otáčení, lze zvolit rotaci po směru, proti směru nebo tzv. obousměrné otáčení. V případě natahovačů s více sloty má majitel možnost nastavit každý rotor zvlášť.  

Napájecí adaptér

Vzhledem k tomu, že existují natahovače hodinek, které je možno napájet ze sítě pomocí adaptéru nebo pomocí baterií, tak je třeba vždy zvažovat, kde jej budeme využívat. Napájecí adaptér je důležité pro použití v domácnosti, naopak baterie je využitelnější na cestách.

Kdy a proč zvolit natahovač?

Milovníci hodinek nikdy nevydrží pouze u jednoho modelu. Mnozí začínají u hodinek quartzových, ale postupem času se nechají převědčit na strojově „vymakanější“ mechanické hodinky. A automaty jsou častou volbou. A pokud dojdeme k rozhodnutí, že si koupíme hodinek s automatickým nátahem více, pak je čas přemýšlet o natahovači hodinek. Na otázku Kdy? jsme si tedy odpověděli, ale proč bychom tuto relativně drahou hračku měli pořídit?

 • Mechanický hodinový stroj by měl být v neustálem chodu, právě to natahovač zajišťuje, pokud je zrovna nemáme na ruce
  • Je to opravdu tak, oleji v hodinkách škodí, pokud nejsou v chodu, může zatuhnout, což může vést až k zastavení hodinek a nutnosti jejich opravy.
 • Neustálý chod je přínosem, ale …
  • Zvláštní pohled z druhé strany tvrdí, že neustálý chod může poškodit součástky. To má sice svou logiku, ale přiznejme si, že k většímu poškození dojde, pokud hodinky jsou v nepravidelném chodu nebo dotahovány korunkou přes „zatuhlý“ olej. 
Přečtěte si také:  Chytré hodinky

Právě tato dvě vysvětlení jsou zcela zásadní pro odpověď na otázku: „Proč pořídit natahovač hodinek?“ Je totiž prokázáno, že daleko častěji hodináře navštěvují majitelé automatů, kteří je nechávají často tzv. dojít a zatuhnutí oleje je dovede k tomu, že hodinky přestanou jít, popř. v chodu vydrží kratší dobu, což jsou velmi časté důvodu k návštěvě odborníka. 

Watch winder – nepostradatelný pomocník

Natahovač hodinek je pro milovníky automatů prakticky nepostradatelným pomocníkem. Důvodů jsme uvedli velké množství, ale na závěr je tu ještě jedno velké plus. Windery jsou nepostradatelné pro hodinky s automatickým nátahem, které mají další funkce, tzv. komplikace, jejichž nastavení je velmi složité. A právě zastavení hodinek může být problémem, protože dojde např. k rozhození věčného kalendáře. Tak tedy neváhejte, a pokud doma máte více než jedny automaty, pak začněte přemýšlet o koupi natahovače, který vám bude velkým pomocníkem.