Rubriky
Materiály hodinek

Ocelové hodinky

Ocelové hodinky jsou takové, jejichž pouzdro je vyrobené z kvalitní oceli. Použitý materiál mj. může určovat kvalitu hodinek a také vizuální podobu. Ocel je i v dnešní době nejčastěji využívaným materiálem, protože je trvanlivá a velmi dobře zpracovatelná. Pojďme se společně blíže podívat na tento materiál a jeho využití v hodinářství.

Nerezová ocel

V dnešní době je nejčastěji využívaným materiálem pro výrobu hodinek nerezová ocel. Ocelové hodinky jsou vnímány stále jako exkluzivní, i když doba minulá tomuto materiálu připisovala větší význam.

Před rokem 1989 jsou důkazem hodinky společnosti PRIM, u kterých byla pouzdra často mosazná, protože tento materiál byl levnější a lépe dostupný než nerezová ocel.

Jedinou výjimkou, kde byla použita kvalitní ocel, byly modely PRIM Orlík, které využívali především vojáci. Tyto kousky jsou sběratelsky nejvíce ceněny a na trhu se jejich cena šplhá velmi vysoko.

Výhody použití oceli

V dnešní době jsou ocelové hodinky masově rozšířeny, protože uživatelům přinášejí mnohé výhody. Tou první je technologický pokrok, tedy lepší výrobní mechanismy, které ovlivňují rychlost produkce tohoto materiálu. Dále je to vyšší dostupnost materiálu, kterou lze doložit lehkým srovnáním. Firma PRIM měla ve své době problém s materiálem na výrobu pouhých 600 kusů hodinek a nakonec jich hodináři sestavili a uvedli na trh polovinu, tedy 300 ks*. Z těchto údajů je patrné, že dříve bylo na trhu jen malé množství oceli pro výrobu hodinek.

Asi jedinou nevýhodou nerezové oceli může být fakt, že tento materiál není tzv. protialergický.

Používaná nerezová ocel

Pro výrobu ocelových hodinek se nejčastěji využívá tzv. švédská ocel, která je označována kódem 316L. Odolnost proti korozi jí zajišťuje zmíněný nikl, kterého je ve směsi obsaženo 10-14% a chromu v množství přibližně 11%. Proti švédské oceli stojí ocel 904L, kterou využívá např. firma Rolex. Její výhodou je vyšší odolnost vůči kyselinám a chloridům, což je využitelné při výrobě potápěčských hodinek, u kterých počítáme s kontaktem se slanou vodou.

Naopak nevýhodou je cena oceli 904L, která je podstatně vyšší než u 316L.

Porovnání materiálů

Pro výrobu ocelových hodinek se využívá již zmíněná ocel 316L, která mimo niklu a chromu obsahuje i určité množství molybdenu, který zvyšuje její tvrdost. U méně kvalitních modelů byla využívána i ocel 304L, která není tak tvrdá a dokonce lze napsat, že její tvrdost je nižší než např. titanu.

Srovnání oceli 316L s titanem vychází ve prospěch oceli v tvrdosti, ale hůře s ohledem na její vyšší hmotnost.

Proč využívat ocel?

Využití oceli při výrobě pouzder hodinek je velmi logické, protože s sebou nese mnoho důvodů. Jde o materiál levnější než je zlato, stříbro nebo platina. Navíc technologický postup výroby je dnes vcelku jednoduchý, takže jej zvládne i slušně vybavená dílna na obrábění kovů, která je schopna zpracovávat nerez. Navíc jde o materiál tvrdý a houževnatý nejen proti mechanickému poškození, ale i vlivům některých chemikálií. Mezi další důvody proč využívat nerezovou ocel můžeme zařadit:

  • Snadnou opravitelnost
  • Jednoduchá udržitelnost v lesku
  • Trvanlivost
Přečtěte si také:  Titanové hodinky

Komu může ocel vadit?

Ocel vadí lidem, kteří jsou choulostivější na nikl nebo chrom, kvůli kterým se může na jejich pokožce tvořit nepříjemná vyrážka. Dále může vadit vyšší hmotnost ocelových hodinek oproti těm z titanu nebo plastu. Z uvedeného vyplývá, že pozitivních důvodů, proč vyrábět a nosit hodinky s oceli je více než těch negativních, proto je lze doporučit k zakoupení.

Povrchová úprava

Ocelové hodinky bývají velmi často upravované do zlaté nebo elegantní černé barvy. Nejčastěji se používá technologie PVD, kdy je materiál (např. zlato či karbid titanu) nanášen na ocel ve velmi tenké vrstvě v řádech jednotek mikrometrů. Výhodou tohoto systému pokovování je jeho odolnost proti případnému sedření. Přesto je třeba poznamenat, že u kvalitních modelů může být zlaceno i více tak, aby materiál vydržel i působení potu člověka a dalších vlivů. A také to, že v některých případech může být i tato povrchová úprava poškozena.

Přečtěte si také:  Keramické hodinky

Značky využívající kvalitní ocel

V současnosti jsou ocelové hodinky vyráběny mnoha firmami napříč celým světem. Japonská značka Casio využívá při výrobě tu nejlepší ocel proto, že většina jejích modelů je vodotěsných a předpokládá, že její majitelé hodinky budou mj. používat i při plavání nebo potápění v moři. Jak jž víte, tak tato značka patří spíše k levnějším. Naopak např. Rolex je značkou velmi drahou, čemuž odpovídá i materiál použitý na výrobu pouzder hodinek, kterým je ocel 904L. Mj. i ta určuje vysokou cenu hodinek.

Kvalitní nerezovou ocel dále využívají i značky Wenger, Certina, Festina a mnoho dalších, z čehož je vidět, že lze zakoupit ocelové hodinky ve všech cenových kategoriích.

Ocelové hodinky jsou hitem

Ocelové hodinky jsou hitem dnešní doby stejně jako minulosti. Rozdíl je v tom, že v dnešní době se ocel dostala na vrchol pomyslné pyramidy materiálů, které jsou využívány pro výrobu hodinek. Možnost tento materiál jednoduše opracovat dává „křídla“ mnohým výrobcům. To může být výhodou mj. i pro zákazníka, který si dnes může vybrat napříč všemi značkami kvalitní ocelové hodinky podle svých představ.

* Zdroj: Nosime-hodinky.cz Materiály hodinkových pouzder: Díl 1 – OCEL