Rubriky
Značky hodinek

Hodinky Festina

Hodinky značky Festina patří mezi opravdové skvosty v hodinářském průmyslu, jejichž cena je pro budoucí majitele přijatelná. Každý model v sobě snoubí atraktivní vzhled, zajímavé designové řešení a originalitu. Nosit hodinky této značky je výzva, které nelze odolat, ale jen málokdo ví proč. Pojďme se společně podívat na to, co z Festiny dělá hodinářskou firmu, která si zaslouží pozornost lidí nejen v Evropě, ale po celém světě.

Základní údaje o firmě

Značka Festina má již více jak stoletou tradici. Po svém založení ve švýcarském La Chaux-de-Fonds vyrobila firma mnoho modelů hodinek. Ale její největší rozmach byl zaznamenán po převzetí firmy Miguelem Rodriguezem. Dnes je značka součástí skupiny Festina Group, která sídlí ve španělské Barceloně. Výrobní centra se nacházejí ve švýcarském Herbetswill či španělské Cordobě, kde se specializují na výrobu zlatých hodinek. Obchodní zastoupení má značka Festina po celém světě.

Čím je Festina zajímavá?

Hodinky Festina jsou unikátní v mnoha ohledech. Je jim vlastní:

  • využití nejmodernějších technologií
  • implementace funkcí jako jsou lunární fáze
  • využití nejkvaltnějších materiálů, např. chromu nebo titanu
  • neustálý tlak na rozvoj a následování hodinářských trendů

Festina Group se ve 21. století dostala na všechny světové trhy a účastní se mnoha veletrhů v oblasti hodinářství, kde prezentuje nové modelové řady svých hodinek. Příkladem může být Basilej, Las Vegas nebo New York.

Přečtěte si také:  Hodinky Vostok Europe

Historie hodinek Festina

Značka Festina se zrodila prakticky ze dne na den roku 1902, kdy se v jedné malé hodinářské dílně prvně rozhodli vyrýt na číselník zlatým písmem název Festina. Jméno vzniklo z již existujícího Festina Lente, což v překladu znamená spěchej pomalu. Název byl používán pro označení nástěnných kyvadlových hodin. Již na počátku byly hodinky Festina designově unikátní a používaly ty nejlepší technologie. Během prvních přibližně sedmdesáti let se značka Festina zaobírala výrobou mechanických hodinek, které měly srdce a styl.

1984 – stěžejní rok – firmu přebírá Miguel Rodriguez a začíná se věnovat výrobě hodinek s quartzovými strojky

Následuje velký rozvoj a rozmach skupiny Festina, která v roce 1985 na trh uvádí pod začkou Lotus hodinky s lunárními fázemi. V dalších letech firma expanduje a dovoluje si převzít hned několik dalších značek, např. Jaguar (1989) nebo Candino (2002). O výrazné ekonomické síle navíc svědčí i rok 1990, kdy Festina zakládá profesionální cyklistický tým, který o čtyři roky později vyhrává slavnou Tour de France. A jen za další 4 roky si Festinu slavná Tour vybírá jako oficiální dodavatele časomíry. Tento velmi rychlý rozmach znamená, že v roce 2003 jsou hodinky Festina zastoupeny již ve více než 65-ti zemích světa.

2001 – založení pobočky ve španělské Cordobě – výroba zlatých hodinek

Filosofie a marketing

Duchovním otcem značky a hodinek Festina je Miguel Rodriguez, jehož filosofie byla naprosto jednoduchá. Nabídněte zákazníkovi nádhernou věc, kterou si zamiluje za přijatelnou cenu. Přijatelnou cenou měl na mysli takovou, kterou byl kupující ochoten zaplatit. Mimo toto Rodriguez tvrdil, že cena závisí na kvalitě, nikoli na vzhledu hodinek.

Přečtěte si také:  Hodinky Suunto

O úspěchu nastavené filosofie svědčí to, že Festina dominuje na trhu ve Španělsku a je zastoupena na trzích více než 65 zemí světa. Nejde však jen o značku Festina, ale i další hodinky značek Lotus, Candino nebo Jaguar, které patří ke společnosti Festina Group.

Co Festina nabízí?

Hodinky značky Festina patří v Evropě k těm nejoblíbenějším. V jednotlivých modelových řadách si vyberou muži, ženy i dospívající mládež. Veškeré modely hodinek se vyznačují maximální přesností.

Pánské hodinky Festina

Každý moderní muž ocení na svém zápěstí hodinky Festina. Chlapi mohou vybírat z mnoho modelových řad, které přinášejí společenské nebo sportovní vodotěsné hodinky. Dokonce je možné vybírat z dvaceti modelů, u kterých najdeme rozličné funkce, například i chronograf. Nároky mužů na materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny, splňuje skvěle nerezová ocel nebo lehký a protialergický titan. U Festiny si vybere každý muž.

Dámské hodinky Festina

Hodinky Festina pro ženy jsou inspirovány sportem i elegancí. Celkem v jednotlivých sériích najdeme více než 40 modelů, z nichž dámy mohou vybírat. Asi nejoblíbenější jsou dámské hodinky, které se inspirovaly ve městě módy, italském Miláně.

Modely hodinek Festina

Hodinky Festina se snaží zachytit veškeré moderní trendy. Samozřejmostí jsou neotřelý vzhled a neustálá inovace. Například modelová řada Trend se zaměřuje na hodinky dobového vzhledu, který oceňuje mj. mladá generace. Typické pro tyto hodinky jsou nápaditost a odvážnost a to nejen v použitých materiálech a tvaru. 

Přečtěte si také:  Hodinky Swiss Military Hanowa

Festina je ale synonymem pro sportovní hodinky, které jsou doplněny mnoha funkcemi, např. chronografem. Nejznámnější limitovaná série, která byla do roku 2016 každoročně inovována je edice Tour de France. Dnes je jejím ekvivalentem řada Chrono Bike. Častým znakem hodinek z této řady je masivní řemínek, větší průměr číselníku a pouzdro s cyklistickým motivem. 

Sponzorské aktivity a značka Festina

Hodinky Festina a lidé kolem nich jsou báječní. Sponzorské aktivity jsou pro celou řadu sportovních odvětví velmi důležité. Nejvýraznější stopu značka Festina zanechala v legendárním cyklistickém závodu Tour de France, kde do roku 2015 zajišťovala oficiální časomíru a dříve stavěla i vlastní tým. Sponzoringu cyklistiky se firma věnuje asi nejvíce, protože podporuje i další závody serie Grand Tour a v minulosti také Závod míru. V ČR jsou její zájmy zaměřeny na hokej, kde v letech 1995-1999 byla oficiálním partnerem extraligy, a následně začala sponzorovat tým Pardubic. Dále prostředky společnost směřuje do tenisu dorostu, basketbalu, běhu na lyžích atp.

Jsou Festiny španělské nebo švýcarské?

Festina dnešní doby v sobě spojuje švýcarské kořeny a řemeslnou zručnost, spolu s japonskou přesností a stylem, který může být připisován Španělům. Hodinky Festina jsou stále střední třídou hodinek, které nesou punc vysoké kvality. Dokonce byly vydány dvě Swiss made edice, které splňují požadavky tohoto označení. Jednu z těchto edic vydala Festina v roce 2019 a předchozí ke 100. výročí založení značky v roce 2002. Dnes jsou do nich nejčastěji montovány japonské strojky, což je zvláštní posun, který umožňuje udržet cenu hodinek Festina na zákaznicky přijatelné úrovni.

Úvodní obrázek článku – Janeba Time, s.r.o., oficiální distributor hodinek značek Festina Group pro Českou republiku, Slovensko a Polsko