Rubriky
Co je ...

Co je tachymetr?

Velmi pěkný designový doplněk nebo užitečná věcička, kterou najdeme na hodinkách? Obojí může splňovat tachymetr, tedy číslíčka po obvodu ciferníku, která na první pohled absolutně nesouvisejí s hodinami. U prvně zmíněného designu tachymetr zvýrazňuje nejen sportovní vzhled hodinek a mnozí z nás si bez něho nedokáží hodinky představit. Zásadnější bývala zmíněná užitečnost, na kterou se právě v našem povídání více zaměříme.

Tachymetr na hodinkách

Tachymetr je jednoduchou stupnicí, kterou lze využít vždy v souvislosti s ručičkou stopek k měření rychlosti, přičemž velmi důležitá je znalost vzdálenosti, po které se budeme pohybovat. Nejčastěji je touto vzdáleností 1 kilometr nebo 1 míle. Tachymetrická stupnice patří na rozdíl od telemetrické k nelineárním a nejčastěji ji nalezneme po obvodu ciferníku vybraných analogových hodinek s chronografem

Přečtěte si také:  Co je quartz?

Jak funguje tachymetr

Tachymetr využíváme k měření rychlosti pohybujícího se objektu, ať jím je vozidlo, kolo nebo běžící člověk. Nevýhodou může být, že tachymetr je schopen měřit rychlost 60km/h a vyšší. To na první pohled znamená, že jej lze využít pouze v automobilu, ale opak je pravdou. V našich podmínkách je tato rychlost vztažená na 1 km, což znamená, že pokud vzdálenost, na které budeme měřit rychlost snížíme např. na 200 metrů, pak rychlost, kterou ukazuje ručka stopek vydělíme pěti a získáme konečnou rychlost.

Například:

Na vzdálenosti 200 metrů nám ručička stopek ukázala 100km/h. Tuto rychlost vydělíme z výše popsaného důvodu pěti a zjistíme, že na kole jedeme rychlostí 20km/h.

Příklad měření rychlosti

Měření rychlosti pomocí tachymetru na hodinkách je mírně legrační záležitostí. Většina vlastníků hodinek s tachymetrem buď vůbec neví o tom, že jim tuto možnost hodinky dávají a nebo tachymetr nejsou schopni využívat, protože se o něm nepíše v žádném návodu. Tachymetr totiž není stopkami, je o malinko složitější. Proto si v bodech projděme jeho použití:

  • Zmáčkněte tlačítko stopek
  • Po ujetí vzdálenosti 1 kilometr stopky zastavte
  • Přečtěte číslovku, na kterou ukazuje ručka stopek
  • A věřte, že právě touto rychlostí jedete

Obtíže použití tachymetru

Hned na první pohled je viditelné, že využití tachymetru v autě je dosti komplikované. Prvně je jednodušší se podívat na tachometr, který nám rychlost ukáže bez složitého měření. Druhou je nutnost znát vzdálenost, kterou jste právě urazili. To je relativně snadné na dálnici, kde jsou většinou cedulky s určením, na kterém kilometru se nacházíte pro snadnější orientaci při poruše vašeho vozidla. Tyto cedulky lze využít pro odhadnutí vzdálenosti jednoho kilometru. Podobné je to i na závodních okruzích, kde lze vzdálenost určit pomocí „patníků“.

Přečtěte si také:  Co je to chronograf

Ze zmíněného je znát, že dnešní využití tachymetru na hodinkách je na ústupu. 

Další možnosti tachymetru

Tachymetr může sloužit i k výpočtu spotřeby benzínu, kdy lze napsat, že pokud spálení 1 litru benzínu bude trvat přesně jednu minutu, pak je logické, že za hodinu spotřebujeme 60 litrů benzínu. A nyní je jen otázka jakou rychlostí jedeme, pokud by to bylo 120km/h, pak je naše spotřeba na kilometr 30 litrů. Obdobně lze takto počítat výrobky, které byly vyrobeny za hodinu atp. 

Tachymetr jako designový doplněk

Tachymetr přes mnohé možnosti využití se v dnešní době stal spíše modním designovým doplňkem hodinek. Svůj účel vzhledem k technickému rozvoji již více či méně ztratil, protože jednotlivé běžně dostupné přístroje nám nabízejí srovnatelné a daleko lépe dosažitelné možnosti nejen měření rychlosti. Přesto na tuto funkci hodinek nezapomínejme.