Rubriky
Co je ...

Co je quartz?

Co je to quartz? Odpověď na tuto otázku nemusí být na první pohled složitá. Pokud si však chceme tento pojem rozebrat více a nejít pouze po povrchu, pak se dostáváme nejen k historii a počátkům této technologie, ale i k podrobnějším informacím, které nám pomohou celý systém, který slouží k pohánění hodinek pochopit blíže. Pojďme si tedy vše rozebrat do posledního kolečka.

Rubriky
Co je ...

Co je luneta u hodinek?

Ozdobný prvek nebo i něco víc? Luneta u hodinek není jen tak ledajaké kolečko. Má svou funkci a je důležitá nejen pro dotvoření designu hodinek. Zjednodušeně ji lze definovat jako obvodový kroužek na pouzdře hodinek v místě, kde se nachází přechod mezi sklíčkem a pouzdrem. Mnozí uživatelé si mohli všimnout, že u některých hodinek lze s lunetou otáčet a naopak u některých je na pevno spojená s pouzdrem hodinek. Pojďme se společně blíže podívat na význam lunety a její zajímavé funkce.

Rubriky
Co je ...

Co je tourbillon

Tourbillon je velmi drahá, ale fascinující součást hodinek, která měla původně vliv na přesnost. Dnes tomu sice tak není, protože mnohé běžné hodinky dokáží chodit přesněji než ty s tourbillon, ale to nic neznamená. Prestiž, design a úžas při pohledu na rotující mechanismus, to vše nabízejí hodinky s tourbillon. A co to tedy vlastně je?

Rubriky
Co je ...

Co je tachymetr?

Velmi pěkný designový doplněk nebo užitečná věcička, kterou najdeme na hodinkách? Obojí může splňovat tachymetr, tedy číslíčka po obvodu ciferníku, která na první pohled absolutně nesouvisejí s hodinami. U prvně zmíněného designu tachymetr zvýrazňuje nejen sportovní vzhled hodinek a mnozí z nás si bez něho nedokáží hodinky představit. Zásadnější bývala zmíněná užitečnost, na kterou se právě v našem povídání více zaměříme.

Rubriky
Co je ...

Co je chronometr

Chronometr cizí výraz, který může být pro mnohé nepřeložitelný. Zajímáte se o to, co to jsou chronometry, jaká je jejich historie a co určuje jejich kvalitu a cenu? Pak nabízíme odpovědi, díky kterým budete chytřejší. Navíc se právě na tomto místě můžete dočíst více o tzv. námořních chronometrech, které jsou pro lodní dopravu nepostradatelné.

Rubriky
Co je ...

Co je to chronograf

V mnoha obchodech se můžeme setkat s různými typy hodinek. Existují hodinky ručičkové a digitální nebo kombinace mezi oběma zmíněnými. Nejzajímavější designově a funkčně jsou však hodinky ručičkové nebo digitální, které jsou schopny stopovat čas. Takovým hodinkám říkáme chronograf a lze je popsat jako mechanické nebo quartzové hodinky, které jsou doplněné přesnými stopkami s odpočtem času s přesností až na 1/1000 vteřiny. Geneze slova vychází z řečtiny, kdy chronos = čas a graphe = psáti. 

Rubriky
Co je ...

Na jaké ruce se nosí hodinky

Zeptali jste se někdy sami sebe, na které ruce se nosí hodinky? Převážně na levé. Při jejich koupi se tímto zaběhnutým pravidlem řídíme naprosto automaticky. Položme si nyní triviální otázku – proč právě levačka? Odpovědí je několik a možná vás překvapí.