Rubriky
Hodinky

Outdoorové hodinky

Outdoorové, někdy také nazývané trekové či expediční hodinky patří mezi velmi užitečné a designově zajímavé pomocníky. Svým majitelům nabízejí vynikající komfort pro sportování a provozování venkovních aktivit. Pokud vás nenapadá na co je možné outdoorové hodinky využít, pak věřte, že je to například cyklistika, plavání, turistika, běh a mnoho dalších aktivit. Základní otázkou však je, kde se vzaly outdoorové hodinky, co všechno umí a jakým způsobem je vybrat? Právě to a mnohem více nabídneme v našem článku.

Historická exkurze

U mnoha vynálezů a pokroků bývá velmi složité podívat se na jejich vznik a vývoj. U outdoorových hodinek tomu není jinak. Asi bychom jejich počátek směřovali do Japonska a firmě Casio, která v 70.-80. letech minulého století začala vyvíjet hodinky, které obsahovaly zajímavé modely pro sportování a pohyb venku. V počátku šlo o jednoduché digitálky s několika málo funkcemi, které byly postupně v průběhu 20. století dále rozvíjeny mnoha přidanými funkcemi. 

Dnes outdoorové hodinky mohou být nejen digitální, ale i kombinové nebo analogové

K firmě Casio se přidali i další výrobci outdoorových hodinek, např. Traser nebo Suunto, kteří u některých modelů dokáží Japoncům sekundovat. 21. století je pak významné především rozvojem mnoha zajímavých funkcí jako je např. výškoměr, hloubkoměr, barometr a mnoho dalších funkcí, díky nimž můžeme mluvit i o tzv. „chytrých“ hodinkách. 

Vzhled a funkce outdoorových hodinek

Vzhled nebo také design outdoorových hodinek může mírně pozbývat na eleganci. Ty, které ji nabízejí, jsou většinou dražší. 

Bylo by asi velmi složité popisovat všechny možné funkce, které mohou mít outdoorové hodinky. Přesto si dovolíme vyjmenovat alespoň ty základní:

  • zobrazení času
  • stopky
  • měření srdečního tepu
  • měření rychlosti
  • množství spálených kalorií
  • připojení k mobilnímu telefonu pomocí Bluetooth
  • GPS senzor
  • hloubkoměr, výškoměr, barometr aj.

A to není úplně všechno. Velmi zajímavou funkcí outdoorových hodinek může být např. měření délky spánku, popř. teploměr.

Přečtěte si také:  Potápěčské hodinky

Výhody outdoorových hodinek

Outdoorové hodinky mají celou řadu výhod, které mohou motivovat k jejich koupi. Pojďme se na ně podívat blíže:

  • Funkce – uživatel si může vybrat z velkého množství modelů s mnoha zajímavými funkcemi (výškoměr, barometr, určení polohy pomocí GPS atp.)
  • Odolnost – outdoorové hodinky jsou vysoce odolné proti oděru nebo i pádu a mají pevnější konstrukci
  • Voděodolnost – většina modelů je vodotěsných nebo alespoň odolných proti tzv. stékající vodě
  • Materiál – hodinky jsou vyráběny tak, aby byly na ruce příjemné a relativně lehké

Výhod outdoorových hodinek by mohlo být i více. Pro uživatele to může být mj. škála modelů, z nichž mohou vybírat. Tato výhoda se rázem může proměnit v nevýhodu a to za předpokladu, že zákazník nebude vědět, co od hodinek vyžaduje nebo bude požadovat velké množství funkcí, které jsou k mání pouze u některých modelů.

Nevýhody outdoorových hodinek

Outdoorové hodinky a jejich nákup v sobě nese určitá úskalí, psát v tomto případě o nevýhodách je trošku tvrdé, ale na druhou stranu pro kupujícího podstatné. Mezi základní úskalí outdoorových hodinek patří:

  • Cena – náklady na nákup těchto hodinek jsou o něco vyšší. Cena většinou reflektuje množství funkcí, kterými hodinky disponují. Někdy také jejich značku.
  • Baterie – počet funkcí, které zatěžují chod hodinek může ovlivnit výdrž baterie a potřebu její výměny.
  • Modelové řady – outdoorové hodinky vyrábí menší množství firem, tedy počet dostupných modelů není příliš vysoký.
Přečtěte si také:  Natahovač hodinek

Výběr outdoor hodinek

Jak vybrat outdoorové hodinky? Otázka, jejíž zodpovězení není na první pohled jednoduché, ale v základu se můžeme odrazit od základních pravidel jako u jiných typů hodinek.

  1. Účel budoucího používání – je zcela zásadním kritériem pro koupi. Odlišně se budou rozhodovat začínající a pokročilí sportovci, protože jejich požadavky na funkce hodinek se liší. Zároveň jiné nároky na outdorové hodinky budou mít plavci, jejichž základním přáním bude určitě vodotěsnost, možná i hloubkoměr. A jinak to bude u turistů, kterým se může např. hodit kompas či výškoměr. Tedy každý kupující by si měl odpovědět na otázku: „Za jakým účelem hodinky kupuji?
  2. Materiál – pro výrobu outdoorových hodinek se často využívá plast nebo silikon. Oba materiály jsou velmi lehké. Pokud si kupující chce dopřát pocit většího komfortu, pak musí připlatit za titan, který je taktéž lehký a protialergický. Navíc dává hodinkám originální vzhled.
  3. Baterie – každý prodejce by měl být schopen kupujícímu sdělit přibližnou dobu výdrže baterie. Tento parametr je velmi důležitý. Většinou platí, že čím větším množstvím funkcí hodinky disponují, tím rychleji se baterie vybíjí. U dražších hodinek se vyrobci zaručují za vyšší výdrž baterie, přestože obsahují náročné funkce.
  4. Odolnost – outdoorové hodinky by měly být voděodolné. Úplným základem je prachotěsnost a odolnost proti potu či dešti. Zákazníci navíc často vyžadují i vodotěsnost. Zároveň by hodinky měly být i nárazuvzdorné.
  5. Viditelnost – častým požadavkem může být i dobrá viditelnost displeje. Dnes je zcela běžné, že hodinky obsahují LCD displej s tlačítky. Druhou možností je podsvícení celého číselníku.
  6. Náklady – při nákupu outdoorových hodinek počítejte, že s rostoucím počtem funkcí se zvyšuje i jejich pořizovací cena. Modely, které naplňují přání i těch nejnáročnějších zákazníků mohou velmi razantně překročit částku 10.000 Kč.
Přečtěte si také:  Chytré hodinky

Co nabízí trh?

V současnosti najdeme na trhu několik typů outdoorových „chytrých“ hodinek, které se liší především účelem použití. Některé jsou určeny spíše pro běh, jiné pro turistiku a další např. pro horolezectví. Navíc dnešní trh nabízí i hodinky propojitelné s mobilním telefonem a integrovaným GPS modulem, díky němuž může majitel sledovat nejen trasu, ale může je využít i jako navigaci do cíle. Příkladem tří značek, které se výrobou tohoto typu hodinek zabývají jsou:

  • Casio – řada ProTrek – výhodou je naprosto přesný čas řízený radiově, výhoda v podobě napájení solárním článkem a mnoho využitelných funkcí (barometr, výškoměr, teploměr atp.). Tyto funkce najdeme u všech typů označených PRW.
  • Suunto – modely Ambit – měří tepovou frekvenci, rychlost, zrychlení a mnoho dalšího. K hodinkám je přidáván i hrudní pás. Další funkcí je Bluetooth. Originální je i skandinávský design a uživatelům by ani nemusela vadit vyšší pořizovací cena.
  • Traservýrobce vysoce odolných hodinek, které používají mimo jiné i američtí vojáci. Zajímavostí je osvětlení hodinek luminiscenční technologií Trigalight®, která nepotřebuje baterii.

Závěrem

Náš článek o outdoorových hodinkách měl odpovědět na většinu důležitých otázek. Věříme, že jsme vám pomohli při jejich výběru, poskytli vám vhled do historie, zároveň jsme se dotkli jejich výhod a nevýhod nebo i nabízených funkcí. Pořiďte si takové hodinky na sport a outdoor, které budou opravdu obsahovat funkce dle vašich požadavků.