Rubriky
Hodinky

Dětské hodinky

Mnoho z nás na dětství vzpomíná velmi rádo. Ten pocit, když jsme pod stromečkem rozbalili relativně malý balíček a v něm našli své první dětské hodinky, je nezapomenutelný. Zkoumali jsme možná korunku a řízení času u ručičkových hodinek, a nebo také tlačítka a funkce, kterými disponovaly naše první digitálky. To vše byl krásný zážitek, ale jak lze tyto hodinky vybrat nebo jaký materiál byl použit na řemínek? Tím jsme se asi nezabývali, to udělali naši rodiče. Jenže teď jsme v této roli my, tak se pojďme podívat, jak na to. 

Jak vybrat dětské hodinky?

Na první pohled velmi snadná otázka: „Jak vybrat dětské hodinky?“, se může stát komplikovanější, pokud se nad některými atributy zamyslíme více:

 • Odolnost – dětské hodinky by měly být odolné nárazu i proti poškrábání, je přeci úplně jasné, že každé dítko s nimi proleze i tím největším křovím
 • Pohodlnost – dětem by měly hodinky na ruce sedět a v ideálním případě by jejich nošení nemělo dítě pocítit
 • Velikost a váha – dětské hodinky by měli být spíše menší a nižší váhy. Dětskou ručičku není třeba příliš zatěžovat
 • Design – pozor si dejte na obrázky a jiné motivy. To, co je IN dnes, může být OUT zítra, proto je lépe vybírat hodinky pro děti s univerzálnějšími motivy a tvarem
 • Holčička nebo chlapeček – rozlišujte i pohlaví, pro které hodinky kupujete. Malé slečny mají určitě jiný vkus a preferují jinak barevné hodinky než chlapci
 • Quartzový stroj – volíme raději bateriové dětské hodinky, děti by je totiž zcela určitě zapomínaly natahovat
 • Vodotěsnost – častý požadavek rodičů, který je pochopitelný, hodinky by měly být voděodolné, popř. vodotěsné
 • Cena – může být určující, ale neměla by být vysoká, vždyť děti hodinky mohou celkem rychle poškodit, rozbít nebo ztratit, nemyslíte?

Dětské hodinky jsou jednoduše skvělým doplňkem, při jejichž výběru bychom měli vždy zvažovat mnoho hledisek. Mohou je totiž nosit už děti předškolního věku, ale také mladí teenageři, jejichž vkus je často velmi náročný. Přesto se není čeho bát.

Přečtěte si také:  Potápěčské hodinky

Sklíčko

Možná se Vám zdá, že sklíčko dětských hodinek a materiál, z něhož je vyrobeno, je stále stejný. To je ale mýlka. Sklíčko je totiž jednou z velmi namáhaných součástí hodinek. Odolnost vůči nárazu, poškrábání a mnohému dalšímu je zcela zásadní. Také proto jsou sklíčka vyráběna z plastu nebo minerálního skla, čímž je zajištěna nejen odolnost, ale i cena hodinek příliš nestoupá.

Materiál pro výrobu

Vzhledem k tomu, že váha hodinek pro děti by měla být co nejnižší, tak se pro jejich výrobu hodí především měkčí a lehké materiály. Kov a ocel jsou častým základem, ale strach mít nemusíte ani z plastu, popř. silikonu. Ty zajistí velmi nízkou váhu, což je pro děti velmi důležité. Jejich pocit z hodinek by měl být co nejméně konfliktní, k čemuž právě lehkost pomáhá. Přesto důležitější než materiál, z něhož jsou vyrobeny hodinky, je zmíněné sklíčko a řemínek.

Materiál řemínku

Pro dětské hodinky je typická široká škála materiálů, z nichž je vyroben řemínek. Některé se na jiné typy hodinek ani nepoužívají.

 • Ocel – pro děti je málo často využívaným materiálem pro výrobu řemínku, protože je velmi těžká. Přesto existují velmi zajímavé typy hodinek pro děti, které jsou celokovové
 • Kůže – velmi příjemný materiál pro každého, je méně vhodná pro vodotěsné dětské hodinky, i když v dnešní době je velmi dobře ošetřitelná a následně vodě odolává
 • Plast – protialergický materiál s nízkou vahou, vhodný i pro vodotěsné hodinky. Časem může mírně tvrdnout a lámat se.
 • Silikon a pryž – velmi podobné materiály s malinko jiným postupem výroby, jsou voděodolné
 • Textil – designově zajímavý materiál, který se pro dětské hodinky používá velmi často

Digitál vs. ručičky

Na první pohled otázka vkusu, ale pozor. Přeci jen jde i o proces učení, proto bychom pro menší děti měli vybírat hodinky ručičkové tak, aby byly nucené číst čas. To se jim velmi vyplatí např. při výuce cizích jazyků. U starších dětí můžeme jít do hodinek digitálních, které mají více funkcí, protože děti jsou zvídavé a funkcím snadno porozumí. Na trhu se vyskytují i dětské hodinky, které kombinují digitál a ručičky, ty jsou velmi šmrcovní a děti je mají velmi rády. 

Přečtěte si také:  Natahovač hodinek

Funkce dětských hodinek

Přidaných funkcí u dětských hodinek může být relativně hodně. Zajímavou funkcí může být datumovka, která ukazuje často pouze den v měsíci, někdy však i den v týdnu. U digitálek nebo kombinovaných typů dětských hodinek můžeme najít např. alarm, tedy budíček, který lze využít při ranním vstávání, chronograf, tedy stopky, kterými naše ratolest může oslnit např. při tělocviku, když učitel zapomene velké stopky. Velmi praktické je i osvětlení nebo podsvícení číselníku, které umožňuje vidět čas i v noci. Praktický je GPS lokátor, díky kterému můžete přesně určit polohu, kde se dítko nachází.

Vodotěsnost

Již jsme zmínili, že velmi důležitá pro výběr dětských hodinek je právě vodotěsnost. Děti jsou velmi nepozorné a neřeší sundávání hodinek při mytí rukou a jiných činnostech s vodou. Právě proto je dobré volit hodinky, které vodě určitým způsobem odolávají. Tím nejmenším jsou hodinky vlhkotěsné a prachotěsné nebo-li water resistant. S těmito hodinkami se dítě sice nesmí potápět a plavat, ale nevadí jim stékající voda. Tedy pokud dítě např. zmokne nebo si umyje ruce, hodinky se nerozbijí. Pokud pod zmíněným názvem WATER RESISTANT najdete číslo v barech, atmosférách nebo metrech, pak hodinky vodě odolávají o něco lépe. Bezpečnými čísly pro plavání v bazéně jsou u většiny hodinek 100m nebo 10ATM či BAR.

Výrobci dětských hodinek

Swatch

Swatch byl a je stále hitem u mnoha dětí. Systém Flik Flak, tedy velké a malé ručky v podobě panáčka a panenky. Firma Swatch s tímto systémem boduje již více než 30 let. Děti jsou designem vždy uchváceny, ale je pravdou, že po určité době mohou omrzet nebo z nich děti prostě odrostou. Také proto jsou tu hodinky s výraznými ručkami, ale bez těchto motivů, které jsou vhodné a líbí se i větším dětem. 

Firma však nemyslí pouze na vzhled, ale také odolnost, a tedy trvanlivost. Tu by mělo zajistit pouzdro z hliníku, vodotěsnost s označením 30m, což sice není tak úplně na plavání, ale stékající voda je v pohodě a také minerální sklo, které je odolné proti poškrábání. Trošku pochybný může být údaj, že hodinky vydrží vyprání v pračce na 40 stupňů. To jsme raději nezkoušeli. Celkem přijatelná je i spodní hranice ceny v řádech stokorun, ale můžeme najít i dražší typy, jejichž cena šplhá ke dvěma tisícům. Motivací navíc může být i balení v podobě kufříčku s přívěskem apod.

Přečtěte si také:  Vojenské hodinky

Hodinky Swatch jsou velmi zajímavou volbou pro předškolní i školní děti. Lze vybírat opravdu z mnoha typů a je třeba napsat, že si většinou vybere každé dítko.

Timex

Timex for Kids patří k velmi povedeným dětským hodinkám, které na trhu najdeme ve čtyřech variantách – Kid’s Analog, Kid’s Digital, Kid’s Sport a Time Teacher. Všechny typy v ČR nabízí jen málokterý obchod. Za nejzajímavější považuji Kid’s Analog, které se dají pořídit v mnoha barevných kombinacích, nejčastěji jsou v plastu a jsou značeny WR 30m. Timex vyrábí dětské hodinky bez motivů a pohádkových postaviček, což je velmi zajímavé, podobně jako nižší cena. Pozor si však dejte na pouzdro, jehož bývá řemínek pevnou součástí. Navíc velmi často do pouzdra opět pasuje pouze originál řemínku, který se hůře shání.

Prim

Prim a jejich výroba dětských hodinek není minulostí. Sám si s dětství pamatuji nádherné typy ručičkových hodinek této značky, které zdobily ruce mnoha mých spolužáků. Dnes Prim vyrábí hned několik zajímavých typů dětských hodinek. Prim Junior, které nejvíce připomínají moje dětství. Dále Prim Klaun nebo Prim Pastelka, které jsou zajímavě barevné a vypadají velmi sportovně. A nakonec úplná bomba – Prim Duhovka, které designově zaujmou každého malého gentlemana a slečnu modelku. 

Cenové rozmezí odráží přiměřeně jejich kvalitu. Strojek je bateriový a hodinky jsou odolné vodě a prachu.

Další doporučení na závěr

Samozřejmě zmíněné tři značky dětských hodinek nejsou jediné. Z dalších výrobců je možné jmenovat například Casio, Bentime nebo Q&Q, které jsou za skvělou cenu a to jak v plastovém tak kovovém provedení na koženém řemínku můžeme vřele doporučit. Naopak nedoporučujeme hodinky z tržnice, které nemají potřebnou kvalitu ani odolnost. Věříme, že s našimi radami si vyberete ty nejlepší dětské hodinky.