Rubriky
Materiály hodinek

Titanové hodinky

Materiály využívané pro výrobu kvalitních hodinek procházely v průběhu let velkými proměnami a vývojem. Většina z nich je využívána dodnes, což platí i pro titan. Titanové hodinky patří k nejlehčím, které jsou vyrobeny z kovu. Může je nosit prakticky každý, protože titan patří k tzv. protialergickým materiálům. V počátku 21. století byly tyto typy hodinek prakticky nejžádanější na trhu, čemuž odpovídala o něco vyšší cena. Postupem času však začaly titanové hodinky na trh přinášet i „levnější“ značky a zákazník tak nemusel sáhnout tak hluboko do kapsy. Pojďme se s titanovými hodinkami seznámit blíže v našem povídání.

Titan – základní vlastnosti

Pro výrobu pouzder titanových hodinek se využívá kov, který je vcelku hojně zastoupen v zemské kůře. Jak je patrno jde o titan, jehož chemická značka je Ti a mezi jeho základní charakteristiky řadíme:

  • šedý, lehký a poměrně tvrdý kov
  • odolný proti korozi a to i v mořské (slané) vodě
  • protialergický a barevně stálý

Pokud se na některé vlastnosti podíváme v porovnání, pak lze napsat, že titanové hodinky budou vážit přibližně o třetinu méně než ocelové, což z nich na ruce majitele dělá skvělého společníka. Zcela výjimečné jsou antialergické vlastnosti, díky kterým je mohou nosit i lidé, kterým se na pokožce objevuje po kontaktu s niklem, který je prakticky vždy součástí ocelových pouzder hodinek, nepříjemná vyrážka. Pokud porovnáváme tvrdost titanu a oceli, tak je téměř srovnatelná. Titan využívaný při výrobě hodinek má tvrdost okolo 1,8GPa, kvalitní ocel je většinou o malinko tvrdší (až 2,4GPa).* Mnohé typy hodinek mají však strojky vloženy do pouzder z méně kvalitní oceli, která je měkčí a její tvrdost je srovnatelná s titanem. Ze zmíněného je patrné, že koupí titanových hodinek určitě neuděláte chybu.

Přečtěte si také:  Ocelové hodinky

Zpracování a cena

Titanové hodinky, se kterými se potkáte ve většině obchodů, bývají až o 20% dražší než stejné typy v oceli. Na první pohled zvláštnost, když jsme si výše napsali, že titan je vcelku běžný a velmi rozšířený kov, který najdeme v zemské kůře, že? Cena však nemusí být ovlivněna pouze množstvím, ale také složitostí zpracování, popř. i dalším využitím. Pro titan platí, že jde o strategickou surovinu, která se využívá mj. ve vojenství a kosmonautice, což jeho cenu zvyšuje a zároveň jde o kov, jehož výroba a zpracování jsou hodně náročné.

Výroba a zpracování titanu

Vyrobit a zpracovávat titan klasickými hutními metodami je nepoužitelné, protože tento kov při vysokých teplotách ochotně reaguje s kyslíkem, vodíkem nebo dusíkem, čímž se znehodnocuje. Proto je pro výrobu a zpracování využíván tzv. Krollův proces, při kterém se pyrolýzou ilmenitu nebo rutilu s uhlíkem a chlorem připravuje chlorid titaničitý, jehož páry jsou po přečištění redukovány hořčíkem v inertní argonové atmosféře při teplotě dosahující 800°C. Takto připravený titan je méně kvalitní, proto je třeba jej přetavovat v elektrické obloukové peci opět bez přístupu kyslíku.

Přečtěte si také:  Keramické hodinky

Historie využití v hodinářství

Přestože titan jako takový byl pro vojenský průmysl objeven již po 2. světové válce v Sovětském svazu, kde se snažili postupy jeho výroby utajit, tak v hodinářství jej prvně využila japonská značka Citizen. Následoval rok 1980, kdy byly vyrobeny první celotitanové hodinky. Za jejich výrobou stály legendy IWC a Ferdinand Alexander Porsche. Zajímavostí bylo, že u první objednávky stála opět armáda, která firmám poskytla zadání, které dosahovalo třiceti stran. Přes úskalí při výrobě pouzdra se nakonec vše zdařilo a vojáci model Ocean 2000 na svá zápěstí nasazovali až do roku 1996. Plynule se dostáváme do 21. století, kdy se titan stal běžným materiálem, který pro výrobu hodinek využívá mnoho firem, čímž mj. klesá i cena pro zákazníky.

Přečtěte si také:  Dřevěné hodinky

Výhody titanových hodinek

Psát o výhodách titanových hodinek není nijak složité, protože jich najdeme velkou spoustu. Lze napsat např. že jsou:

  1. velmi lehké a přesto stejně odolné jako hodinky z nerezové oceli
  2. matné a nelesknoucí se
  3. antialergické
  4. vysoce odolné proti korozi i chemickým látkám
  5. a mnoho dalších

Navíc titanové hodinky patří mezi vzhledově jednoduché a hodí se k mnoha příležitostem. A pokud se ptáte na cenu, tak je to přesně jak jsme již popsali. V současnosti lze titanové hodinky pořídit v téměř srovnatelné ceně jako hodinky v oceli, což je činí dostupné pro všechny zákazníky.

Titanové hodinky ocení muži i ženy

Helveti.cz - Hodinky Boccia Titanium nejvýhodněji

Titanové hodinky byly v době minulé brány jako výsada sportovců a vojáků, kteří na ruce potřebovali něco velmi lehkého a nejlépe nelesknoucího se. To dnes již neplatí, protože kouzlo titanových hodinek si oblíbili nejen muži, ale i ženy. Např. značka Boccia Titanium si za své vzala výrobu elegantních velmi propracovaných modelů hodinek v titanu, které ozdobí ruku mnoha dam. Vybrat si lze nejen z celotitanových modelů, ale i hodinek z titanu, který je kombinován se zlacením nebo keramikou. Pokud můžeme doporučit, pak neváhejte a titanové hodinky vyzkoušejte.

* Zdroj: Tovys – Materiály pouzder