Rubriky
Hodinky

Letecké hodinky

Letecké hodinky patří ke skutečným skvostům na hodinářském trhu. Mnozí z nás tuto skupinu hodinek znají i pod pojmem pilotní. To ovšem neznamená, že jsou vhodné jen pro piloty letadel. Časté spojování s velmi prestižní značkou Breitling zasahuje do hluboké historie, ale dnes se výrobou hodinek této skupiny zabývá i mnoho dalších. Jejich velmi zajímavý design a charakteristické vlastnosti mohou přitahovat a zároveň kopírovat osobnost majitele. Pojďme se tedy podívat, které hodinky můžeme řadit do skupiny leteckých?

Pilotní hodinky – historie

Letecké hodinky mají velmi zajímavou historii, z níž vychází i design mnoha v současnosti vyráběných modelů. 2. světová válka patří mezi pohnutá období v dějinách lidstva, přesto i zde vznikalo mnoho zajímavých vynálezů a vylepšení. Zajímavostí tohoto období mohou být i tzv. Beobachtungs-Uhren (B-Uhren), které vyrábělo celkem pět firem, mezi nimiž nechyběly IWC nebo Laco. Primárně byly tyto typy hodinek určeny německé Luftwaffe, ale specifický vzhled pomohl i prodeji v jiných oblastech. Mezi základní znaky B-Uhren můžeme zařadit:

  • větší průměr pouzdra
  • číselník v matném provedení
  • ručky, které jsou viditelné i za šera a tmy
  • větší rozměry korunky
  • trojúhelník se dvěma tečkami u horního vrcholu, který je umístěn u čísla 12
Přečtěte si také:  Natahovač hodinek

Nadčasový design je vzorem i pro mnoho typů leteckých hodinek současnosti, i když je pravdou, že došlo k dílčím úpravám vzhledu kvůli potřebě zvýšit odbyt. Příkladem mohou být úpravy, které vedly ke zmenšení pouzdra, využití lepších materiálů nebo bateriových strojků. 

Breitling – spojení s letectvím

V historickém okénku nesmíme opomenout značku Breitling, která je velmi často spojována s výrobou leteckých hodinek. To evokuje již okřídlené písmeno B, které najdeme v samotném znaku této hodinářské firmy. První propojení firmy s letadly bylo při výrobě palubních chronografů. To ovšem nestačilo a firma se rozhodla začít s výrobou hodinek, které si u pilotů získaly takovou oblibu, že některé se bez významných změn vyrábí dodnes. Takovým příkladem může být např. model Navitimer z roku 1952

Pozor však, Breitling je značkou, která má svou prestiž, čemuž odpovídá i cena hodinek. Ta se pohybuje v řádech desítek i stovek tisíc korun a odpovídá významu značky, ale i pokrokové technologii a náročnosti strojku. Vždyť právě tato značka v roce 1934 na trh přinesla nejspíše první typ chronografu, jehož design je respektován a používán dodnes. 

Znaky leteckých hodinek

Letecké hodinky jsou od ostatních typů relativně snadno rozeznatelné. Jejich základními znaky jsou vynikající čitelnost a to i za snížené viditelnosti a přehlednost číselníku. Ta je často zajištěna díky luminiscenčnímu nátěru na ručkách. Dnešní moderní letecké hodinky mohou disponovat i zajímavými přidanými funkcemi, od běžného ukazatele data, přes zmíněné stopky. Vzhledem k popularitě se mnohé značky rozhodly vytvořit vlastní řadu leteckých hodinek. Příkladem mohou být:

Přečtěte si také:  Outdoorové hodinky

Letecké hodinky se dnes dají pořídit s automatickým nebo quartzovým strojkem, což může mít vliv na jejich cenu, která je přímo úměrná kvalitě strojku.

Pravidla výběru

I u leteckých hodinek najdeme několik málo pravidel, která nám pomohou při jejich výběru:

Helveti.cz - Hodinky Wenger nejvýhodněji

Vzhled

Při výběru doporučujeme zvážit, zda půjdete cestou retro designu nebo zda zvolíte modernější modely. A samozřejmě je třeba se zamyslet, zda budete preferovat hodinky s nebo bez chronografu.

Stroj

Letecké hodinky s quartzovým strojkem bývají levnější a většinou přesnější. Na druhou stranu mechanika je klasikou, která si získá každého, kdo si potrpí na detail a poctivou hodinářskou práci. 

Nákladnost

Cena leteckých hodinek je často závislá na značce, kterou zvolíte. Levnější v řádech několika tisíc můžeme najít např. u značek Orient nebo Wenger, naopak dražší vyrábí např. Breitling nebo IWC Schaffhausen.

Další výrobci leteckých hodinek

  • Omega – značka švýcarských hodinek, která si na letecké image tolik nezakládá, přesto najdeme jeden model, který na ruce měli i členové posádky Apolla 11. Dnes je tento model vyráběn se safírovým sklíčkem.
  • IWC – opravdová bomba v oblasti vývoje a výroby leteckých hodinek. Tato značka staví na konceptu historických B-Uhren a hodinky řady Big Pilot patří mezi opravdové skvosty.
  • Fortis – opět švýcarská značka, která nabízí letecké hodinky, které vůči své ceně nabízejí majiteli velmi zajímavou prestiž. Nádherný vzhled modelu Pilot Proffessional Chronograf uchvátí mnoho budoucích náročných majitelů.
  • Longines – velké množství modelů této značky patří k letectví, ale kus historie dýchá z pilotních hodinek, které byly vyrobeny pro československou armádu ve 30. letech 20. století.
  • Prim – abychom nebyli jen ve Švýcarsku, tak i česká značka Prim vyrobila několik modelů leteckých hodinek. Řada Prim Letecké Automatic byla mj. určena vojenským pilotům.
Přečtěte si také:  Vojenské hodinky

Na závěr

Helveti.cz - Hodinky Swiss Military Hanowa nejvýhodněji

Letecké hodinky jsou designovým skvostem, který má za sebou velkou historii. Mnohé modely si v sobě právě tento nádech nesou dodnes. Velkou devízou je skvělá čitelnost a některé přidané funkce. Na trhu si jistě nacházejí velkou oblibu mezi mnoha více či méně náročnými zákazníky, kteří si jsou v mnoha případech schopni sáhnout i hloubeji do kapsy.