Rubriky
Hodinky

Solární hodinky

Cizí výraz solární známe spíše z oblasti výroby elektrické energie, popř. z oblasti automobilového průmyslu. Je třeba si uvědomit, že ve 21. století je sluneční energie spojována i s hodináři. Solární hodinky patří mezi oblíbený produkt, protože uživatelům nabízejí vcelku dlouhou životnost článku, který zajišťuje chod hodinek a tím i menší potřebu do hodinek zasahovat při výměně baterie. A přiznejme si, že návštěvy odborníků a výměny baterií nás stojí drahocenný čas, který lze trávit jiným způsobem. Pojďme společně prozkoumat solární hodinky do posledního šroubku.

Historická fakta

Solární hodinky se na trhu začínají objevovat již v 70. letech 20. století. Na počátku vývoje byly od běžných hodinek rozeznatelné na první pohled, protože jejich design byl uzpůsoben solárním článkům, které byly do hodinek implementovány. Vývoj fotovoltaických článků zaznamenal největší pokrok již v průběhu 90. let 20. století. Došlo k jejich zmenšení a zároveň ke zvýšení jejich kapacity, což mělo za následek designové přiblížení k běžným hodinkám, ale také větší životnost článku a delší udržení hodinek v chodu v případě nedostatku světelné energie. 21. století pak znamená další rozšiřování výroby hodinek se solárním pohonem a větší zájem o jejich koupi mezi uživateli.

Princip fungování solárních hodinek

Solární hodinky jsou udržovány v chodu díky solárnímu panelu, který pohlcuje sluneční nebo umělé světlo. Ten bývá nejčastěji umístěn ve stroji hodinek za krystalem, přičemž jeho základní funkcí je přeměna dopadajícího světla na elektrickou energii, která je využívána k napájení hodinek. Výhodou dnešních článků je i možnost uložení vytvořené energie v zásobníku a její využití v době nedostatku světla (např. v noci nebo při zakrytí hodinek).

Jak jsme již zmínili, dnešní solární hodinky prošly významným vývojem a dnes vydrží bez zásahu fungovat i více než 10 let.

Mimo dlouhé životnosti jsou dnes solární panely v hodinkách ukryty tak dokonale, že nemají vliv na jejich design. I proto dnes můžeme koupit solární hodinky, které na první pohled vypadají stejně jako mechanické nebo bateriové modely.

Přečtěte si také:  Chytré hodinky

Výhody a nevýhody solárních hodinek

Výhody

Důvodů pro zakoupení hodinek se solárním pohonem může být hned několik:

Méně návštěv u hodináře

Solární článek v hodinkách má životnost i delší než 10 let, proto není třeba jako u běžné baterie pravidelná návštěva hodináře a výměna baterie. Majiteli odpadají investice nejen do náhradních baterií, ale i nutných zkoušek vodotěsnosti.

Životní prostředí

Ti z vás, kdo si koupí solární hodinky, se chovají velmi ekologicky a jsou šetrní k naší planetě. Jako příklad si uveďme, že pokud by se mezi lidstvo dostalo jen 2 miliony hodinek poháněných sluneční energií, pak to znamená v průběhu deseti let ušetření přibližně 10 milionů kusů běžných baterií. Pokud tedy předpokládáme, že jsou baterie měněny jednou za 2 roky. Pokud vše dáme do rovnice, pak je logické, že celkově bude naše Země po deseti letech ušetřena o likvidaci 8 milionů kusů běžných baterií. (od  počtu 10 milionů jsme odečetli likvidaci 2 milionů solárních článků).

Přečtěte si také:  Vodotěsné hodinky

Námi zmíněné porovnání berte s určitou rezervou, protože nejsme odborníky na likvidaci baterií a solárních článků a jejich náročnost.

Design

Helveti.cz - Hodinky od specialistů

Konec 20. a počátek 21. století přineslo do světa solárních hodinek změnu v jejich designu. Dnes na trhu nalezneme hodinky poháněné světlem různých tvarů a vzhledu, což oproti době dřívější je jistě výhodou. Vždyť v 70. letech by se o solárních hodinkách dalo napsat i to, že vypadají jako z jiné planety nebo, že jsou strašidelné. To dnes již neplatí a lze zakoupit vzhledově totožné modely solárních a klasických bateriových hodinek.

Nevýhody

Hledat nevýhody solárních hodinek není vůbec snadné. Snad jimi může být vyšší pořizovací cena a popř. nákladnější výměna solárního článku po přibližně deseti letech.

Výrobci solárních hodinek

Slabá Evropa

Solární hodinky jsou velmi často a správně spojovány s Asií. Přesto i v Evropě najdeme několik hodinářských firem, které se snaží vyrábět modely se solárním pohonem. Příkladem může být švýcarská značka Tissot a německá Junghans. Vyrobených modelů je však málo a za Asiaty v tomto směru zaostáváme.

Citizen

Japonská značka hodinek Citizen na trh dodala nejspíše první model solárních hodinek s názvem Citizen Crystron Solar Cell. Prototyp byl představen již roku 1974, ale sériově se začal tento model vyrábět o dva roky později. Jejich nevýhodou byla relativně velmi malá kapacita „úschovny“ energie, kterou by bylo možné využívat v době, kdy hodinky nejsou vystaveny světlu. Japonští inženýři tuto nevýhodu poznali relativně rychle a začali vyvíjet vyspělejší technologii, kterou využívají dodnes a nazývají ji tzv. systémem Eco-drive.

Citizen přišla jako první s umístěním solárního kroužku kolem číselníku a jeho využitím jako solárního článku.

Seiko Solar

Druhým výrobcem hned několika modelů hodinek poháněných sluneční nebo světelnou energií je Seiko. Firma pro tyto typy hodinek používá označení Solar a prezentuje se především vysokou kvalitou za přijatelnou cenu. Solární hodinky od Seika si tak může dovolit téměř každý a průvan v peněžence téměř nezaznamená.

Přečtěte si také:  Hodinky s GPS

Casio Tough Solar

Třetí známou firmou, která na trh dodává solární hodinky je Casio. Modely Tough Solar jsou známé v hodinářském světě, protože zaručují průměrnou dobu chodu strojku po plném nabití článku až 6 měsíců a podobně jako u předchozích značek se pyšní možností nabíjet hodinky umělým světlem. Zajímavou novinkou je tzv. sleep mód, který v případě, že hodinky nejsou delší dobu vystaveny světlu, tak automaticky vypne displej, čímž se šetří energie.

Na závěr

Jednou z nejčastějších otázek je: „Jak poznat, že je článek slabě nabitý?“. Odpověď je v tomto snadná. U většiny modelů solárních hodinek to poznáte tak, že vteřinová ručka začne skákat ve větších než jednovteřinových intervalech. Pokud k tomuto dojde, tak je třeba hodinky vystavit zdroji slunečního nebo umělého světla. Již po několika minutách by hodinky měly začít fungovat normálně. Zajímavé je i to, že firma Citizen své hodinky vybavuje indikátorem intenzity světla, který nás na chybějící energii upozorní. Solární hodinky s sebou přinášejí velké množství výhod, tak proč nepošetřit životní prostředí tím, že zakoupíme právě je?