Rubriky
Hodinky

Potápěčské hodinky

Potápěčské hodinky patří ke kategoriím hodinek, které mají specifické vlastnosti i použití. Setkat se s nimi můžeme téměř v každém hodinářském obchodu, přičemž jsou vyvíjeny mnoha výrobci, kteří se zaručují nejen za jejich design a funkčnost, ale především za odolnost proti vodě a to nejen sladké, ale i slané. Pojďme si společně odpovědět na otázky, které kolem potápěčských hodinek vyvstávají tak, abychom byli schopni tyto hodinky nejen poznat, ale i posoudit jejich kvalitu. 

Hodinky na potápění – teorie pro zařazení

Najít kritéria pro zařazení do kategorií u hodinek je mírně složité a platí to i u těch potápěčských. Naštěstí roku 1996 byla přijata norma ISO 6425, která se přímo týká potápěčských hodinek. V této normě najdeme celkem přesně popsané parametry, které musí splňovat hodinky, které jsou vhodné pro potápění. A které základní vlastnosti to jsou? 

  • odolnost proti vodě
  • odolnost proti magnetickému poli
  • odolnost vůči nárazům

Takto malý výčet by však potápěčské hodinky neodlišil od hodinek sportovních, proto existuje mnoho dalších přidaných charakteristik:

  • Luneta – povinná součást všech potápěčských hodinek. Většinou umožňuje nastavení předem určeného času, který je pro potápěče důležitý při samotném ponoru. Luneta by měla být zajištěna tak, aby nebyla lehko otočná
  • Číselník – číselník by měl být kompaktibilní s lunetou a vše na něm musí být přehledné a velmi dobře čitelné
  • Ručky – minutová a hodinová ručka musejí být od sebe snadno rozpoznatelné
  • Vteřinovka – ručka ukazující sekundy musí být zvýrazněna světelným materiálem, aby na první pohled bylo jasné, že hodinky jsou v chodu
  • Baterie – ideální je, aby hodinky ukazovaly, jaký je stav baterie, aby při ponoru nedošlo k jejich zastavení
  • Čitelnost – zásadní je, aby byly požadované údaje viditelné i ve tmě a na větší vzdálenost
Přečtěte si také:  Sportovní hodinky

Zmíněné charakteristiky dávají potápěčským hodinkám celkem jasný design a dělají z většiny velmi krásné a poutavé modely, kterých si na první pohled všimne téměř každý. 

Testy potápěčských hodinek

Potápěčské hodinky oproti všem ostatním procházejí celkem náročnými testy funkčnosti, které mají vyzkoušet, zda mohou odolávat mnoha vlivům. U těch kvalitnějších jde především o testování:

  1. Odolnosti proti slané vodě
  2. Spolehlivosti funkcí pod vodou – tento test je standardizován a trvá 50 hodin
  3. Tlaková zkouška – odolnost hodinek proti tlaku, který vzniká ve větších hloubkách pod vodou
  4. Test odolnosti proti vlivům magnetického pole
  5. Nárazový test – určuje odolnost hodinek po pádu z výšky
  6. Těsnění v korunce i pod „víčkem“ hodinek

Navíc se u potápěčských hodinek může testovat odolnost náramků nebo vliv teplotních změn na pouzdro a těsnění.

Na co se zaměřit při výběru hodinek pro potápěče

Potápěčské hodinky a jejich výběr by měl podléhat celkem důležitému zaměření pozornosti na zmíněné vlastnosti hodinek. Proto se na ně pojďme blíže zaměřit:

Čitelnost za všech podmínek

Když si představíme, že potápěčské hodinky jsou určeny především pro použití ve větších hloubkách, tak je třeba dbát na jejich čitelnost a to i za tmy. Právě proto bychom při výběru měli posuzovat základní design číselníku a lunety v jednom s ohledem na to, že hodinky budeme využívat při potápění, kde je snížená viditelnost. Je důležité se zaměřit na čitelnost znaků na číselníku i lunetě. Jejich kompatibilita by měla být co možná nejlepší. 

Totéž platí pro všechny ručky. Jak již bylo zmíněno vteřinovka by měla být jasně označena tak, aby bylo při každém pohledu na hodinky viditelné, že fungují. Vedle toho je podstatné i to, aby minutová ručka byla odlišitelná od hodinové. U quartzových hodinek by měla být na displeji viditelná výdrž baterie jako to je např. u mobilních telefonů. Normou bylo určeno, že údaje by měly být tak výrazné, abychom je přečetli za šera ze vzdálenosti 25 cm. 

Přečtěte si také:  Solární hodinky

Vodotěsnost

Ne každé vodotěsné hodinky musí být hned potápěčské, ale vodotěsnost je jedním z určujících faktorů. Při výběru potápěčských hodinek považujeme vodotěsnost za možná nejdůležitější. Potápěčské hodinky musí být označeny alespoň symbolem 200M nebo také 20 Bar/Atm. Samozřejmě čím vyšší číslo, tím větší odolnost a možnosti se potápět s dýchacím přístrojem. 

Pokud vás zajímá, tak test vodotěsnosti probíhá ve vodě o teplotě 18-25° C nejprve v hloubce 30 centimetrů po dobu padesáti hodin. Poté se testují všechny funkce hodinek. Následuje druhý test, kdy se pouzdro hodinek zahřeje až na teplotu 45° C a poté se na něj kápne voda teploty kolem 20° C. Kapka se po minutě setře a zkoumá se, zda se pod sklíčkem objevila pára, pokud ne, pak hodinky prošly. U potápěčských hodinek následuje ještě zkouška odolnosti ve slané vodě a také další tlakové zkoušky, aby se zjistilo, zda hodinky vydrží i působení tlaku vody ve větších hloubkách.*

Vzhled a design

Potápěčské hodinky jsou většinou bytelnější, protože jsou testovány mj. tak, aby byly odolné proti nárazům. Tento test probíhá tak, že se na hodinky z výšky 1 metru nechá dopadnout palice z plastu o váze 3kg. Test je opakován dvakrát, nejprve na pozici 9, tzn. na hranu hodinek a poté je testován náraz palice na přední stranu hodinek. Následuje pozorování, zda hodinky i po těchto nárazech fungují naprosto přesně.* 

Pro výběr hodinek nemusí být test určující, ale každý zákazník, který si chce koupit potápěčské hodinky by měl vědět, že na odolnost vůči nárazu by se měl vždy ptát. Pokud by obchodník vydával za potápěčské hodinky např. hodinky méně bytelné, s nižším stupněm vodotěsnosti, pak by zákazník měl zbystřit. Na druhé straně vzhledem k záruční době a dalším parametrům si to nejspíše žádný obchodník nedovolí. 

Přečtěte si také:  Dětské hodinky

Na co se dále ptát?

Při výběru potápěčských hodinek by se každý zákazník měl dále ptát na následující:

  • Jakým způsobem mnou vybrané hodinky odolávají vlivu magnetického pole?
  • Jak na ně mohou zapůsobit různorodé vnější vlivy?
  • Jak dlouhou záruku na hodinky obchodník poskytuje?
  • A samozřejmě jaké přídatné funkce hodinky obsahují a jak se to projevuje na jejich ceně?

Další části hodinek

Potápěčské hodinky podobně jako ostatní mají důležité součásti, které jsou většinou robustnější, protože musejí odolávat většímu množství vnějších vlivů. Sklíčko bývá většinou tvrzené minerální, akrylátové nebo safírové, ale často má větší tloušťku. Korunka bývá také větší, ale především zahrnuje těsnění, které zabraňuje průniku vody do strojku, totéž platí pro tlačítka u digitálních typů potápěčských hodinek. Co se týče řemínku, tak snad mimo kožených lze použít většinu materiálů. Méně vhodný je kovový, jehož nastavení na různou délku je komplikovanější a většinou potřebuje odborníka hodináře.

Zajímavý je pak tzv. heliový ventil u lepších potápěčských hodinek, který zamezí případnému vystřelení sklíčka v momentě, kdy potápěč stoupá z větší hloubky, k čemuž může využívat helium.

Potápěčské hodinky vždy zaujmou

Helveti.cz - Hodinky Certina nejvýhodněji

Potápěčské hodinky mají velmi zajímavou konstrukci, jejich vzhled je velmi poutavý a zajímavý. Je pravdou, že si je sice nevezmete k obleku, ale jinak je možné je brát při mnoha příležitostech. A věřte, že na vaši ruce vždy zaujmou. Přesto, pokud nejste přívržencem potápění, pak mnoho z funkcí a odolností hodinek vůbec nevyužijete, což může být velká škoda.

* Zdroj: Magazín Hodinářství Bechyně: Co dělá potápěčské hodinky potápěčskými hodinkami?