Rubriky
Kapesní hodinky

Proč se kapesním hodinkám říká cibule?

Kapesní hodinky někdy také nazývané cibule jsou velmi zajímavým doplňkem společenských outfitů u mužů i žen. Na první pohled se může zdát, že jejich největší boom je již za námi, ale nenechme se oklamat, protože právě 21. století je dobou, kdy se tzv. cibule vrací postupně do módy, a proto je třeba jim věnovat zvýšenou pozornost. Pojďme se tedy společně podívat, jak se kapesní hodinky vyvíjeli a proč jim vlastně říkáme cibule?

Historie vývoje

Myslíte si, že dnešní náramkové hodinky jsou ty první, které byly vyrobeny? Tak to se velmi mýlíte. Jejich předchůdcem jsou totiž právě kapesní hodinky nebo také cibule, které byly vyrobeny někdy po roce 1600 *. Zlatou éru zažívají v 19. století, kdy byly doplňkem oblečení nejen ve vyšších společenských vrstvách, ale byly také nedílnou součástí vybavení pracovníků železnic, pošty nebo námořních důstojníků. V dnešní době jsou kapesní hodinky nejen připomínkou starých časů a nostalgií, ale díky stále lepší kvalitě i přesným ukazatelem času pro každého noblesního pána.

Přečtěte si také:  Kapesní hodinky

Proč zrovna kapesní cibule?

Kapesní hodinky si vysloužily přezdívku cibule již v dávné minulosti. Dnes tímto příměrem nazýváme pánské kapesní hodinky opatřené řetízkem a zpravidla také víčkem na ciferníku. Tyto hodinky jsou vždy nošeny ve speciální kapsičce saka, která je k tomuto účelu určená, přičemž řetízek je zavěšený na některý z knoflíčků saka. A proč tedy cibule? Důvodů může být hned několik:

  • Základní tvar hodinek může vzdáleně připomínat cibuli.
  • Hodinky mají hned několik vrstev, tedy dalo by se říci, že jsou uloženy v několika „slupkách“, což může připomínat právě cibuli. Příkladem „slupky“ může být např. vrchní krycí víčko a další části hodinek, které lze od sebe oddělit jako jednotlivé části cibule.

Pokud si kapesní hodinky cibule představíte, tak při rozložení máme strojek uložen pod sklíčkem a vrchním krycím víčkem, ale vedle toho zde najdeme ještě vrstvu v podobě zadního víčka, která může být nejen u zlatých cibulí dokonce dvojitá. U zmíněných zlatých hodinek je to proto, že zlato je relativně měkké, proto je pouzdro zlaté, ale krycí víčko většinou ocelové.

Přečtěte si také:  Kapesní hodinky

Přesný čas a skvělý doplněk

Kapesní hodinky Prim W04P.10188.C

Cibule nebo také pánské kapesní hodinky jsou v dnešní době symbolem přesného času a v některých případech můžeme dokonce jejich jednotlivé části designově doplňovat nebo měnit. Velmi často je na vrchní nebo zadní víčko vyrýván monogram majitele nebo jiný symbol, popř. zdobný ornament. Tím tato vrstva „cibulí“ dostává ještě zajímavější vzhled. Cibule jsou vždy originální.

* Zdroj: Wikipedie – Hodinky, historie