Rubriky
Hodinky

Sportovní hodinky

Přemýšlet dlouze o spojení sportu a hodinek nemá smysl. Sportovní hodinky jsou dnes již tradičním hodinářským výrobkem, na který můžete narazit v každém obchodě. Poptávka zákazníků po hodinkách, které mimo klasických funkcí disponují chronografem, je opravdu velká. Jak však takové hodinky vypadají? Kde vznikly a jaké funkce jsou u nich nejčastější? Právě na tyto otázky nám odpoví následujících několik zajímavých řádků.

Historie vzniku

Hovořit o sportovních hodinkách dříve než byl vynalezen chronograf by bylo asi malinko odvážné. Právě proto je možné spojit prvně vyrobené sportovní hodinky s počátkem 20. století, kdy byl vyvinut chronograf. Ten se během pár desítek let stále zdokonaloval a s ním byly i sportovní hodinky čím dál lepší a zajímavější. V této souvislosti zmiňme jméno Henri Féréol Piguet z Vallée de Joux a rok 1862, kdy byly právě tímto hodinářem vyrobeny první stopky. V dalších letech byly sportovní hodinky stále vylepšovány, především designově, ale i funkčně. Mezi základní parametry sportovních hodinek tak přibyly:

 • vodotěsnost
 • robustní pouzdro
 • multifunkčnost
 • odolnost vůči zátěži a nárazu

Jak již bylo zmíněno, tak základem každých sportovních hodinek je chronograf, česky stopky, které jsou součástí hodinek a umí měřit např. běžecký čas v jednotkách sekund, minut a hodin. Chronograf v sobě ukrývá jeden rozpor a jednu zajímavost. Rozpor je v rozboru samotného slovíčka, kdy chronos je čas a graphe je psát. To samozřejmě zcela nevystihuje funkci, kterou tato hodinková součást nabízí. Má to však historickou souvislost. Úplně první chronograf totiž nebyl součástí hodinek. Byl to samostatný přístroj, který naměřené časové úseky skutečně zapisoval. A zajímavostí je sport, pro který byl prvně vyroben. Byly to koňské dostihy. 

Přečtěte si také:  Vodotěsné hodinky

Vlastnosti sportovních hodinek

Jak tedy poznat sportovní hodinky? Nemusí to být úplně jednoduché. Moderní doba totiž tak trošku smazává rozdíl mezi různými typy hodinek. Přesto lze najít hned několik společných znaků u hodinek pro sportovce. Tím prvním jsou funkce, těmi nejčastějšími jsou:

 • chronograf – česky stopky, které jsme již zmínili
 • odpočet – jednoduše řečeno stopky, které odečítají vteřiny z předem stanoveného času
 • tachymetrická stupnice – lze díky ní změřit rychlost na určitou vzdálenost

Další přidané funkce jsou nabízeny u digitálních hodinek a jde o:

 • kompas
 • alarm nebo-li budíček – ten bývá mj. součástí i vybraných analogových hodinek
 • výškoměr, teploměr, barometr, hloubkoměr
 • GPS aj. 

Technologicky nejzajímavější je pak tzv. osobní trenér na ruce, kterým jsme schopni změřit i počet spálených kalorií, popř. aktuální tepovou frekvenci. Sportovní hodinky jsou funkčně velmi vytříbené a velmi často není snadné jejich ovládání a nařizování, také proto je dobré mít po ruce kvalitní návod. 

Přečtěte si také:  Vojenské hodinky

Design

Sportovní hodinky velmi často poznáme na první pohled. Naprostá většina z nich má masivnější vzhled a bitelnější pouzdro, které vydrží i větší nárazy a pohyb v extrémnějších podmínkách. Pouzdra jsou nejčastěji vyráběna z oceli, popř. o mnoho lehčího titanu a jejich čitelnost je velmi vysoká i za šera. Masivnímu vzhledu přispívá i vodotěsnost, která je většinou 100 nebo 200 metrů. Vynikající je i osazení sportovních hodinek safírovým nebo tvrzeným křemíkovým sklem, která se jen tak nepoškrábou. Velkým luxusem je pak antireflexní vrstva na sklíčku, která dává nositeli možnost přečíst potřebné i za ostrého slunce. I korunka sportovních hodinek bývá masivnější a velmi často je tzv. šroubovací, což vylepšuje odolnost hodinek vůči vodě. 

Náramek sportovních hodinek

Náramek je nejen designovým doplněním sportovních hodinek, ale také velmi důležitou funkční součástí. Ocelový tah se většinou vzhledem k hmotnosti nepoužívá, častěji je ke sportovním hodinkám přidáván pásek z pryže, plastu, textilie, popř. silikonu, který výborně odolává vodě. Velmi moderním a zároveň lehkým materiálem je titan, který je matný, šedivý a vedle toho i protialergický. 

Značky sportovních hodinek

Je velmi těžké vybrat typické zástupce sportovních hodinek, protože jejich výrobou se zabývá mnoho značek a to ať levnějších tak i dražších. Zkusme tedy jmenovat jen některé z nich. Japonská značka hodinek Casio vyrábí sportovní hodinky, které jsou její vlajkovou lodí, najdeme u ní modely analogové, digitální i kombinované a jejich cena je přímo řečeno lidová. Mírně dražší variantou mohou být hodinky od firmy Festina, od níž je známá např. řada La Vuelta, která je vyráběna ku příležitosti tohoto slavného cyklistického závodu. Dalšími značkami, které vyrábějí sportovní hodinky mohou být švýcarské Certina a Tissot nebo japonský Citizen či americký Timex.

Přečtěte si také:  Potápěčské hodinky

Na tomto místě není možné jmenovat všechny výrobce hodinek pro sportovce, protože výčet by byl velmi dlouhý, přesto je možné napsat, že zmíněné značky jsou typickými producenty sportovních hodinek pro pány i dámy. 

Slovo na závěr

Sportovní hodinky patří k nejčastěji vyráběným hodinkám vůbec a není těžké je poznat podle tak typického designu a funkcí. Veškeré zmíněné vlastnosti sportovních hodinek je předurčují k plnění náročných úkolů, které jim budou zadávat jejich majitelé od prostého stopování času, po zjištění GPS souřadnic nebo dokonce tepové frekvence. A právě proto mohou být věrným pomocníkem, který bude nejen zdobit naše zápěstí, ale zároveň nám často svými funkcemi velmi dobře poslouží.