Zeptali jste se někdy sami sebe, na které ruce se nosí hodinky? Převážně na levé. Při jejich koupi se tímto zaběhnutým pravidlem řídíme naprosto automaticky. Položme si nyní triviální otázku – proč právě levačka? Odpovědí je několik a možná vás překvapí.
Nejlogičtějším důvodem, proč si ráno nasazujeme hodinky na levou ruku, je fakt, že většinovou populaci tvoří praváci. Nad leváky dominují v poměru 9:1, což je stav, který podle vědců trvá přinejmenším půl miliónu let *. Výrobci náramkových hodinek proto přirozeně cílí na většinu.
Obsah článku
Korunka je zpravidla u trojky
Pravák si svojí šikovnější rukou seřídí hodinky bez velkého úsilí. Natahovací korunka, ono ozubené kolečko, vystupuje z pouzdra nejčastěji u číslice tři – tedy vpravo.
Většina lidí řeší během života používanější pravačkou spoustu věcí, takže na otázku „kolik je hodin?“ otočí k očím s naprostou přirozeností ciferník umístěný na levé ruce. Pro pohyb pravé ruky je uzpůsobeno i zapínání řemínku.
Nosit hodinky na pravé ruce je s Invicta Force Left velmi pohodlné. Mají totiž korunku vlevo na pozici 9.
Na pravé ruce to jde hůř
Chcete důkaz? Zkuste si nasadit hodinky na pravou ruku. Manipulaci s korunkou zvládnete, ale zabere to mnohem více času a úsilí.
Při pohledu do historie zjistíme, že pevné umístění natahovací korunky nemá příliš dlouhého trvání. Na začátku dvacátého století tehdejší hodináři vyráběli strojky, které lidé nosili na krku. V kurzu tehdy byly i kapesní hodinky s korunkou umístěnou u čísla dvanáct.
Vojákům se osvědčilo kolečko vpravo
Později začali hodináři produkovat ještě praktičtější mechanizmy s řemínkem zapnutým na ruce. Lidé si novinku rychle osvojili.
Nutno podotknout, že některé firmy ještě ve třicátých letech minulého století umisťovali na náramkové hodinky korunku k číslici devět. V období druhé světové války se rozšířily na bojiště a staly se nezbytnou výbavou vojáků. Ti si je nasazovali na levé zápěstí, aby měli pravou ruku volnou a mohli je snadno ovládat. A tak zvítězila současná pozice korunky u číslice tři.
Většina leváků se přizpůsobila
Co se leváků týče, ti se zpravidla nad konstrukcí hodinek příliš nepozastavují. Většina z nich s nimi zachází jako v pravorukém prostředí, tedy na ruce levé.
Pokud i přes tato fakta o praktičnosti nosíte raději hodinky na pravé ruce, nemusíte svůj zvyk měnit. Žádné striktní pravidlo neexistuje. Ze všeho nejdůležitější je pohodlnost.
Fantazii se meze nekladou
Někteří lidé mají hodinky nasazené na ruce z vnitřní strany, tedy směrem k tělu. Jen proto, že jim to více vyhovuje. Možná se chtějí odlišit. Proč ne? Proti gustu žádný dišputát. Řada lidí se zase vrací do minulosti a kopíruje své rodiče, u kterých byly hodinky nasazené na levé ruce naprostou samozřejmostí.
Ať už se při každodenním používání mechanických strojů času řídíte čímkoliv, jedno je jisté. Když si je budete vybírat v obchodě či během listování na e-shopu, možná se znovu pozastavíte nad prostou otázkou: „Na které ruce se nosí hodinky?“ Zřejmě na ni odpovíte automaticky. A možná si zároveň řeknete: „Vlastně už vím, proč tomu tak je.“
* Zdroj: Live Science – Ancient Humans Were Mostly Right-Handed, Too