Rubriky
Značky hodinek

Hodinky Suunto

Suunto byste sice na první přečtení nejspíše zařadili do východní Asie, ale věřte, že domovem této značky je sever Evropy, přesněji Finsko. Firma Suunto je dnes celosvětově uznávanou značkou, která se mj. zabývá i výrobou mnoha typů hodinek, které mají své uplatnění při rekreačním i profesionálním sportu. Ve výrobním portfoliu najdeme chytré náramkové „počítače“, které jsou určeny nejen pro potápěče, turisty nebo horolezce, ale i jachtaře nebo lyžaře. Hodinky této značky si zaslouží větší pozornost, proto se na ně pojďme podívat blíže.

Historie značky Suunto

Tuomas Vohlonen je zakladatelem značky Suunto. Jeho patent metody plnění kompasů z roku 1933 byl prvním počinem a startem pro tuto úspěšnou firmu.

1936 – založení značky Suunto, která se zabývá výrobou buzol

První boom značky je spojen s 2. světovou válkou, kdy se ve Finsku vyráběly kompasy a navigační přístroje nejen pro válečné účely. Po válce, v 50. letech se firma začala zaobírat vývojem tzv. rychloustalovacích buzol pro orientační běh. Tento moment můžeme považovat za zlom v zaměření výroby, která směřuje především ke sportovním nadšencům. Toto podporuje rok 1987, kdy byl vyvinut první Suunto počítač pro potápěče, z něhož byly vyvinuty i první hodinky.

1997 – první hodinky Suunto Spyder, které vznikly z počítače pro potápěče

O rok později je model Suunto Spyder následován modelem Suunto Vector, který je považován za první typ outdoorových hodinek, které jsou vybaveny altimetrem, barometrem a kompasem. Pokud vám slovo altimetr nic neříká, tak česky jde o relativně jednoduchý výškoměr. Vectory jsou hodinky, které zaujaly spousty horolezců a výškových turistů, také proto je o nich často slyšet jako o hodinkách, které se podívaly na Mt. Blanc nebo Mt. Everest.

V 21. století se značka Suunto dostala do popředí ve výrobě PC pro potápěče, hodinek pro sportovce a digitálních navigačních přístrojů. Jejich základním znakem je čistota a precizní zpracování, které předznamenávají spolehlivost, kterou mají seveřané v krvi.

Přečtěte si také:  Hodinky Zeppelin

Zaměření značky Suunto

Již historie předznamenala, čím vším se značka Suunto bude zaobírat. Jde hned o několik základních technických zázraků:

 1. Navigační přístroje – kompasy, buzoly a navigace
 2. Potápěčské počítače – prvním byl tzv. SME
 3. Outdoorové hodinky – samotné Suunto je nazývá náramkovými počítači, které jsou osazeny funkcemi, které usnadňují pohyb a pobyt v přírodě. Tyto hodinky jsou často vybaveny funkcemi jakými jsou výškoměr, kompas, teploměr nebo tlakoměr. Navíc mohou obsahovat GPS nebo ukazatel tepové frekvence.
 4. Hodinky pro muže i ženy – poslední léta přinesla u Suunta vývoj stylových a designově zajímavých modelů řady Core, které jsou určeny mužům a Suunto Lumi, které mohou ozdobit ruku každé dámy.

Značka Suunto se zaměřuje na kvalitní technologicky pokrokové přístroje, mezi které mj. řadíme i skvělé a designově nevšední hodinky s mnoha zajímavými funkcemi. Hodinky mají specifický tvar a kvalitní displej.

Suunto a sport

Suunto je velmi úzce spojena nejen s rekreačním, ale i profesionálním sportem. Její největší devízou jsou velmi přesné a zajímavé funkce, díky nimž i profesionálové dokáží velmi přesně a spolehlivě kontrolovat své tréninkové dávky. Sporttestery Suunto jsou tak využívány např. při trénincích i některých závodech biatlonové reprezentace Česka nebo je využívají významní reprezentanti v triatlonu nebo běžeckém lyžování.

Nejznámnější typy hodinek Suunto

Suunto Spartan

Suunto Spartan jsou nejmodernější a podle mnohých nejlepší multisportovní hodinky. Uživateli jsou velmi často hodnoceny jako naprosto unikátní a nejlepší na světovém trhu. Mezi jejich základní výhody patří:

 • skvěle čitelný a kontrastní dotykový displej
 • dlouhá výdrž baterie
 • přesná GPSka
 • moderní vzhled
 • možnost propojení se smarthphony atp.

Sunnto Spartan zahrnuje dvě základní modelové řady, Sport a Ultra. Modely Ultra mají opravdu vysokou výdrž. Mohou v závislosti na nastavení pojmout až 65 hodin GPS záznamu. Jejich výhodou je nesporně safírové sklíčko a ocelová nebo titanová luneta. Z funkcí je osazen tzv. barometrickým výškoměrem. Oproti tomu modely Sport jsou mírně odlehčeny, protože pojmou jen 40 hodin záznamu GPS a jsou osazeny minerálním sklem. Obé znamená, že modely Sport jsou o nějakou tu korunu lacinější než zmíněné modely Ultra. 

Přečtěte si také:  Proč kupovat značkové hodinky?

Suunto Ambit

Pokud máte chuť okusit multisportovní hodinky, ve kterých je tolik funkcí, že je možná všechny ani nevyužijete, pak jsou tu Suunto Ambit. Největší devízou těchto modelů je nejlepší přesnost GPSky, kterou ocení nejen sportovní nadšenci, ale i profesionálové z oblasti mnoha sportů. Jejich další super funkcí je záznam tepové frekvence, který je velmi spolehlivý, a proto jej využívají při tréninku i špičkoví sportovci.

 • model Ambit 3 – Topka od značky Suunto, který je univerzálem určeným k měření pohybových aktivit. Samozřejmostí je vysoce přesná GPSka s vynikajícím záznamem. Dalšími funkcemi jsou barometr, výškoměr, teploměr a kompas, ale také bluetooth, které je využitelné pro přidání dalších funkcí. Dostupná je např. funkce krokoměru nebo snímače srdečního tepu. Jako jediný tento typ hodninek umí rozpoznat váš plavecký styl a měřit počet odplavaných bazénů.

Suunto 9

Asi nejnovější řada Suunto 9 nabízí neuvěřitelnou výdrž baterie až 120 hodin a možnost přepínání módů prakticky za chodu. Nejzásadnějšími funkcemi je měření tepové frekvence buď přímo na ruce nebo pomocí hrudního pásu, vedle toho hodinky modelové řady Suunto 9 disponují velkým množstvím samostatně fungujících sportovních funkcí. Samozřejmostí je napojení na mobilní telefony. 

Suunto 9 G1 Baro – jsou designově neodolatelné pro většinu sportovců ať preferují běh nebo cyklistiku, protože jim záleží na zlepšení kondice každého jedince.

Suunto Core

Suunto Core patří k nejprodávanějším outdoorovým hodinkám pro muže. Odolávají i tomu nejméně očekávanému počasí a jsou vybaveny kompasem, barometrem, výškoměrem, ale i informacemi o počasí. Ty využijete nejen na horách, ale i u moře nebo při projíždce na velbloudovi na poušti.

 • Suunto Core nejsou vybaveny GPSkou, ale
  • ukazují čas východu a západu slunce
  • modely obsahující hloubkoměr jsou vhodné i pro potápění v menších hloubkách
  • obsahují i zvukový a světelný signalizátor přicházející bouřky
  • ukazují čas východu a západu slunce
  • modely obsahující hloubkoměr jsou vhodné i pro potápění v menších hloubkách
  • obsahují i zvukový a světelný signalizátor přicházející bouřky
Přečtěte si také:  Hodinky Daniel Wellington

Variantou hodinek Suunto Core jsou i hodinky Suunto Essential.

Suunto Essential

Modelová řada Suunto Essential je:

 • vyrobena z nejlepších materiálů
 • designově velmi propracovaná
 • ručně vyráběná přímo ve Finsku
 • vyrobeno buď s ocelovou nebo keramickou lunetou
 • osazeno safírovým sklíčkem
 • na koženém nebo textilním řemínku
 • vodotěsná 100m

Suunto Essential vycházejí z řady Core, ale jsou vyráběny z kvalitnějších materiálů, což z nich dělá modely, jejichž cena i prestiž stoupá o trošku výše.

Suunto Traverse

Outdoor hodinky Suunto Traverse Black

Odolnost, to je známka, kterou disponují modely Traverse a Traverse Alpha. Oba modely jsou testovány dle vojenského standardu a z funkcí jim nechybí barometrický výškoměr a GPSka. Military design ocení nejen dobrodruhové, ale i mnozí další uživatelé. A navíc většina mužů ocení jejich nízkou hmotnost a elegantní design.

Suunto Traverse mimo základních funkcí disponují i funkcemi jakými jsou komunikace s mobilními telefony nebo PC. Tato modelová řada je přímo spojena s přírodou, sluncem a mnoha zážitky.

Suunto 3 Fitness

Značka Suunto jde s dobou, proto připravila skvělé chytré hodinky, které v sobě skrývají i automatickou tvorbu tréninkového plánu, který je možné nastavit tak, aby reflektoval všechny vaše potřeby. Vzhledem k jejich určení nejsou vybaveny GPSkou. Na trhu jsou tyto ladné a velmi malé modely od jara 2018 a již nyní si na něm našly své místo. Suunto Fitness jsou prostě neodmitnutelným společníkem pro každého, kdo se rozhodne správně plánovat svůj zdravý život.

Slovo na závěr

Suunto je originální finskou značkou hodinek, které by měl mít doma každý hobby nebo profi turista a sportovec. Na trhu najdeme velké množství různých modelových řad, které jsou osazeny různými funkcemi, které uspokojí i ty nejnáročnější profíky. Tak neváhejte a prohlédněte si ucelenou nabídku těchto hodinek. Určitě si některý z typů vyberete.

Úvodní obrázek článku – H.S.H Sport s.r.o., autorizovaný prodejce Suunto v kategoriích Sports, Premium a Compasses a záruční a autorizovaný servis Suunto pro uvedené kategorie.