Rubriky
Hodinky

Švýcarské hodinky

Švýcarské hodinky jsou v hodinářském průmyslu obřím pojmem, protože právě v této zemi jsou vyráběny ty nejkvalitnější hodinky. Hodinářství je ve Švýcarsku nejvyšším technickým umění a ti nejlepší hodináři jsou odměňováni „zlatem“ a nošeni tzv. na rukou. A proč je tomu tak? Rozhoduje historie, ale také skvostná práce s detailem, kterou jsou schopni odvádět jen ti nejlepší mistři řemesla. Vydejte se tedy spolu s námi do Švýcarska a nechte se přesvědčit, že právě Švýcaři a hodinky jsou neodmyslitelně spjati.

Historie švýcarských hodinek

Letmým pohledem do historie můžeme zjistit, že švýcarské hodinky se začaly vyrábět pravděpodobně v 16. století, kdy Jan Kalvín vydal nařízení, že v Ženevě se přísně zakazují zábavy , které lid odváděly od modliteb k Bohu. Tento zákaz se týkal mj. i zákazu nošení šperků, což znamenalo, že ženevští zlatníci začali s výrobou luxusních hodinek. Právě toto období můžeme považovat za počátek švýcarského hodinářství.

Rok 1601 – v Ženevě byl založen hodinářský cech – nejspíše 1. na světě*

O sto let později už bylo v Ženevě tolik hodinářů, že jim začalo být těsno. Proto se mnozí z nich rozhodli město opustit a výrobu přesunuli do kantonu se jménem Jura. V dalších stoletích hodinářské řemeslo ve Švýcarsku nabývalo na prestiži a získávalo obrovský věhlas. A ve 21. století tomu není jinak. Švýcarské hodinky jsou pojmem na celém světě.

Přečtěte si také:  Jak vybrat hodinky?

Jak poznat hodinky ze Švýcarska?

Švýcarské hodinky patří na kvalitativní vrchol pyramidy. Na trhu se nachází velké množství značek, které pochází ze Švýcarska, ale pozor si musíme dávat především na falešné modely. Ty jsou nabízeny za řádově menší peníze, ale jejich kvalita neodpovídá standardu, který přinášejí hodinky s označením Swiss made. Tento nápis se nejčastěji objevuje nad šestkou na číselníku. Ani to však nemusí být stoprocentní jistota. Tu Vám dají pouze renomovaní prodejci, kteří ke každému prodanému kousku mohou doložit certifikát pravosti. Kvalita a luxus, přesně to jsou správná synonyma k švýcarským hodinkám.

Swiss made

Zmíněné označení swiss made mohou na svém číselníku nést pouze ty kousky, které byly alespoň z 60% vyrobeny ze součástek, které pocházejí ze Švýcarska a byly montovány právě v této zemi. Švýcarské zákony na toto pamatují a jsou přísné, kontroly správného označení probíhají velmi často. Swiss made dává všem zákazníkům záruku kvality strojku i dalších dílů a také jistoty výroby šikovnýma rukama těch nejlepších švýcarských hodinářů.

Tradice okořeněná pravidly

Nabídka švýcarských hodinek je obdivuhodná. Tradiční značky jako Tag Heuer, Zenith nebo Perrelet nabízejí nejvyšší kvalitu. Označení Swiss made jim tedy náleží zcela oprávněně. A co tedy od roku 2017 musí splňovat?

  • Vývoj hodinek a jejich technická konstrukce musí proběhnout ve Švýcarsku
  • Strojek je vyroben ve Švýcarsku a do hodinek je v této zemi také namontován
  • Výrobní náklady musí ze 60% pocházet ze Švýcarska
  • Kontrola kvality probíhá také ve Švýcarsku
Přečtěte si také:  Dětské hodinky

Co Švýcaři nabízejí?

Švýcarské hodinky patří k zákaznicky žádanému zboží, přičemž u většiny značek si vybere úplně každý. V nabídce najdeme pánské a dámské hodinky i ty tzv. unisexové. Pánské hodinky vyráběné ve Švýcarsku mohou mít mechanické nebo quartzové strojky a patří k nejluxusnějšímu zboží svého druhu na světě. Dámské hodinky nabízejí majitelkám nejen detailní zpracování, ale také moderní design a vysokou kvalitu. A co víc?

Švýcaři mají v nabídce i hodinky vyrobené z drahých kovů (zlata), které se hodí k výjimečným příležitostem, ale nejsou vhodné na tzv. denní nošení.

Švýcarské hodinky s sebou přinášejí nezdolné hodnoty, které přetrvávají po mnoho generací. Je to až neuvěřitelné, ale pro všechny ve Švýcarsku vyrobené hodinky se dá použít hned několik superlativ jako jsou preciznost, kvalita či vysoká přesnost.

Vybrané značky švýcarských hodinek

Značek, které nabízejí švýcarskou kvalitu je velké množství. Pojďme se společně podívat alespoň na některé z nich:

  • Tissot – více než stopadesátiletá tradice firmy, která reprezentuje švýcarskou kvalitu. Značka je řazena mezi přední výrobce hodinek a patří nejčastěji do tzv. střední třídy. Cena většiny modelů se pohybuje v řádech desetitisíců, což je cena, která je na švýcarské hodinky spíše nižší. Společnost je členem Swatch Group, což znamená, že do hodinek montuje výborné quartzové nebo mechanické strojky ETA.
  • Calvin Klein – sen mnoha dam. I takto by se dala charakterizovat tato značka švýcarských hodinek. Velmi často je prezentována v mnoha reklamách, kde různé modely zdobí ruce známých modelek. Významným znakem hodinek značky Calvin Klein je nadčasový vzhled a přijatelná cena.
  • Raymond Weil – o něco málo dražší než hodinky značky Tissot. Modely splňují vysokou kvalitu, vynikající strojové provedení a to ať v mechanice, tak i quartzu. Nejčastěji jde o modely společenské, ale některé designem splňují i styl sportovních hodinek.
  • Omega – z námi zmíněných nejprestižnější značka, jejíchž cena může šplhat i do stovek tisíc korun. Omegy splňují naprosto vše a švýcarští hodinářští mistři do nich často vložili svá srdce.
Přečtěte si také:  Letecké hodinky

A mohli bychom jít dále ke značkám jako Certina, Zenith, Breitling nebo Tag Heuer a to výčet není zdaleka úplný. Ale článek nebyl o seznamu značek švýcarských hodinek, ale o hodnotách, pravidlech a principech, které všechny značky musí dodržovat, aby mohly nosit označení Swiss made a pyšnit se označením švýcarské hodinky.

* Zdroj: Federation of the Swiss Watch Industry FH – From the origins to the present day